banner39

banner35

Lübnan’da Kaçakçılık Hattı: Akkar’dan Bekaa’ya

Lübnan'daki kaçakçılık konusunda uyarılarda bulunan bir kaynak, "Yabancı tütün yüklü konteynerler, Lübnan’a Tartus limanından geliyor ve kargoları Lübnan’a kaçırılıyor” dedi.

Ortadoğu 13.09.2019, 15:35
Lübnan’da Kaçakçılık Hattı: Akkar’dan Bekaa’ya

Suudi Asharq el-Awsat gazetesinin Cuma günkü haberine göre, Suriye'den Lübnan'a yapılan kaçakçılık operasyonları “Akkar'ın Wadi Khaled kasabası Bekaa bölgesine” uzanıyor ve kaçak mallar Suriye'deki Tartus Limanı üzerinden Lübnan topraklarına giriyor.

Lübnan’a yapılan “hayati kaçakçılık arteri”, Akkar’daki Wadi Khaled’den Bekaa’nın El-Kasr kasabasından geçen Bekaa bölgesine kadar uzanıyor.

Kaynak, kaçakçılık mallarının çoğunluğunun Suriye'nin Tartus limanından Lübnan'a girdiğini söyledi. “Bu, 2020 devlet bütçesinde kamu açığını azaltmak ve kamu borcuna hizmet vermek için ithalatı artırma gereğini belirtmesine rağmen, devlet ithalatında düşüşe yol açıyor” dedi.

Kaynak, Başbakan Saad Hariri başkanlığındaki güvenlik bakanlığı toplantısında kaçakçılıkla mücadelenin yolunu kesinlikle ele alınması gerektiğini söyledi.

Kaynak, toplantıda bir yandan yasadışı geçitleri kapatmak için Gümrükler Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak güvenlik güçlerinin rolünün etkinleştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Lübnan ve Suriye arasındaki üst üste binen sınır bölgelerinin mal kaçakçılığını kolaylaştırdığını, ancak güvenlik ve gümrük kuruluşlarının yıllık yüz milyonlarca dolar tahmininde bulunan kaynak hazinesini mahrum bırakan her türlü kaçakçılıkla mücadele etme kabiliyetine sahip olduğuna dikkat çekti.

Kaynak, mafya ve onlara bir koruma sağlayan partiler için milyonlarca dolar üreten “zengin” kaçakçılık operasyonlarının, Lübnan pazarına tonlarca yabancı tütün, alkollü içki akışına sebep olduğunu belirtti.

Tütün kaçakçılığı, Lübnan Tütün ve Sigara Şirketi'nin (Regie Libanaise Des Tabacs Et Tombacs) nezaretinde satışlarındaki düşüş ışığında hazine gelirlerinde düşüşe neden oldu. Kaynak, “Yabancı tütün yüklü konteynerler, Lübnan’a Tartus limanından geliyor ve kargoları Lübnan’a kaçırılıyor” dedi.

Kaynak: Naharnet

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?