Lübnan'da kaçırılan Çekler serbest

Lübnan'ın doğusundaki Beka Vadisi bölgesinde geçen yıl temmuz ayında kaçırılan 5 Çek Cumhuriyeti vatandaşı ile şoförleri, serbest bırakıldı.

Lübnan'da kaçırılan Çekler serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz yaz Bekaa vadisinde kaçırılan 5 Çek Cumhuriyeti vatandaşının serbest bırakılmasının ardından onları ülkelerine götürmek üzere bir uçağın Beyrut'a ulaştığı açıklandı.

Yetkililer Çeklerin 24 saat içerisinde geri gönderileceklerini açıkladı. Olayın üzerindeki esrar perdesi henüz kalkmış değil. Söz konusu kişilerin Çek cumhuriyetinde silah kaçakcılığından göz altına alınan bir Lübnan vatandaşına misilleme olarak kaçırıldığı, Lübnan vatandaşının serbest bırakılacağının açıklanmasıyla eş zamanlı olarak Çeklerinde güvenlik güçlerine teslim edildiği iddia edildi.

Temmuz 2015'te kaçırılan Çek Cumhuriyeti vatandaşlarını teslim aldı. Serbest bırakılan kişilerin sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenildi. Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının kimler tarafından kaçırıldığı konusunda bilgi verilmedi.

5 Çek Cumhuriyeti vatandaşını Uluslararası Refik el-Hariri Havalimanı'na götürmek için çıktıktan sonra haber alınamayan şoförün ailesi, Lübnan güvenlik güçlerine ihbarda bulunmuştu.

İhbar üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, söz konusu kişileri taşıyan aracı Beka Vadisi bölgesinde bulunan Kafarya beldesindeki askeri kontrol noktasına birkaç yüz metre uzaklıkta bulmuştu.

Araçta, şahıslara ait pasaport, fotoğraf makineleri, banka kartları ve bir miktar para bulunmuştu. Kaçırılanlardan 2'sinin gazeteci, birinin Arap asıllı tercüman ve birinin de avukat olduğu belirlenmişti.

KONUNUN GEÇMİŞİ

Lübnan'da 17 Temmuz tarihinde kaçırılan kaçırılan Çek vatandaşları ile ilgili soruşturmada ilginç bir bilgiye ulaşıldı. Buna göre bir süre önce Çek Cumhuriyeti'nde gözaltına alınan Hizbullah yanlısı Ali Fayyad'ın avukatı ve Fayyad'ın ailesi de bu kaçırma işinin içinde yer alıyor.

Avukatın daha önce Lübnan'ı iki kez ziyaret ettiği, bu sırada Feyyad ailesi ile görüştüğü ve sonrasında aralarında gazetecilerin olduğu, Jan Svarc, Adam Homsi, Miroslav Dobes, Merlin Pesek ve Pavel Kofron isimli beş Çek Cumhuriyeti vatandaşını vaad karşılığı Beyrut'a getirterek kaçırılmasını sağladığı belirtiliyor.

17 Temmuz'da Çek Cumhuriyeti vatandaşlarının, Beyrut havaalanına inmelerinden birkaç saat sonra bindikleri araba, Beyrut'un 60 km doğusundaki Kefraya'da terk edilmiş bir halde bulunmuştu. Pasaportlar, belgeler ve diğer kişisel eşyalar ise araçta bırakılmıştı.Soruşturma sonucunda, aracın Lübnan vatandaşı Munir Saeb Taan'a ait olduğu ortaya çıktı. Olayın basit bir insan kaçırma vakası olmadığı, aracın sahibinin akrabalık bağları ortaya çıkınca anlaşıldı. Munir Saeb Taan, 2014 yılının Nisan ayında Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gözaltına alınan Lübnan vatandaşı Ali Fayyad'ın üvey kardeşiydi. Kaçırılanlardan Jan Svarc ise Prag'da Fayyad'ın savunma avukatlığını üstlenmişti. Lübnan polisi, Fayyad ailesinin, beş Çek vatandaşı karşılığında, Ali Fayyad'ın serbest bırakılmasını planladığını düşünüyor ve kaçırma olayındaki bağlantıları bu yönde derinleştiriyor.

Ukrayna pasaportu da taşıyan Ali Fayyad, Ukrayna devletinin elinde bulunan silah şirketi Ukrspecexport için çalışıyordu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 14:38
banner53
YORUM EKLE

banner39