banner15

Lübnan'da kolera tehdidi

Lübnan'da Temmuz ayından beri deam eden toplanmayan çöpler krizine getirilen "yurtdışına gönderme" çözümüd ünki toplantıda karar bağlanmadı. Yaklaşan kış mevsimi ile kolera hastalığının artmasından endişe ediliyor

Lübnan'da kolera tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da dün yapılan ulusal diyalog toplantısından bir sonuc çıkmadı. Yağmur sezonu ile birleştiğinde toplanmamış çöplerin, böyle kalabalık bir nüfusta kolera gibi hastalıkların yayılması korkularını da yanında getirdi.

Cumhurbaşkanlıgı ve çöp krizi konularında taraflar hala uzlaşmadan uzak duruyor. Meclis başkanı seçim yasası değiştirecek yeni bir öneri yaptı ancak yürürlülüğe girmesi şartlar itibariyle zor gözüküyor.

Lübnan devlet resmi haber ajansında yer alan habere göre, ülkedeki devam çöp krizine çözüm olarak, çöplerin yurt dışına gönderilmesi seçeneği de ulusal diyalog oturumunda tartışıldı. Anlaşma çıkamyan Ulusal Diyalog oturumunun bir sonraki toplantısı 17 Kasım'a ertelendi.

Toplantıdan sonra gazetecilerle konuşan Lübnan Demokrat Parti lideri milletvekili Talal Aslan, "Choueifat sahilindeki Costa Brava bölgesinde çöplerin düzenli şekilde toplanmasına karar vermek ulusal diyalog toplantısının gündeminde değildi. Biz buna karşı koyuyoruz. Ülkedeki çöp gerginliğini sona ermesi için halkın istediği çöplerin ihraç edilmesidir. Ne yazık ki ülkede halk ile hükümet arasında uçurum var. Mezhep çatışması yüzünden kargaşa çıktığı söylentileri ile konuyu saptırıyorlar." dedi.

Temmuz ayından beri çöplerin toplanmaması ülkede aralıksız protesto gösterilerine sebep oluyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35