banner39

Lübnan'da 'mezhepçiliğe karşı' yeni oluşum

Seçimlere katılmak üzere 'Yeni Adaylar Birliği' adı altında bağımsız bir grup kuruldu

Ortadoğu 16.04.2013, 14:49 16.04.2013, 14:49
Lübnan'da 'mezhepçiliğe karşı' yeni oluşum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da meclis seçimlerine katılmak üzere 'Yeni Adaylar Birliği' adı altında tüm siyasi parti ve mezhep eksenli oluşumlardan uzak 50 kişilik bağımsız bir grup kuruldu.

'Yeni Adaylar Birliği'ne mensup milletvekili adayı Nasır Ebu İsbir, "Lübnan halkına hizmet etmek ve yanlarında durmak için meclis koltuğuna oturmak istiyorum. Böyle bir birliğe katıldım, çünkü Lübnanlıların yıllardır canına kasteden mezhebi ve politik ayrımın ötesinde durmak istiyorum" dedi.

Kendisini seçimlerin en güçlü adaylarından biri olarak gördüğünü ifade eden Ebu İsbir, herkesin istediği makama yeterliliği ölçüsünde getirilmesi gerektiğini söyledi.

Ebu İsbir, milletvekili olarak meclise girmesi durumunda hükümetten alacağı maaşı fakirlere dağıtacağı sözünü verdi.

Birliğin üyelerinden milletvekili adayı 32 yaşındaki Neriman Beşir, attıkları bu adımla Lübnan'daki mezhepçiliğe son vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

'Yeni bir Lübnan için yeni bir hükümet' temenni ettiğini dile getiren Beşir, "Son dakikaya kadar mücadele edeceğiz ve kazanacağız. Çünkü bizim istediğimiz şeyi, Lübnanlılar da istiyor. Hedeflerimiz aynı" diye konuştu.

Bir diğer milletvekili adayı Mişel ez-Zubeydi de "Lübnan halkı bizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Hakkı sahibine teslim edecekler. Bu yüzden oylarını bizden yana kullanacaklar" ifadelerini kullandı.

Zubeydi, tüm siyasi parti ve mezhep oluşumlarından uzakta kurulan birliğin Lübnan'da bir ilk olduğunu vurguladı.

Lübnan İçişleri Bakanlığı meclis seçimlerinin 16 Haziran'da yapılacağını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?