banner39

Lübnan'da Müstakbel ve Hizbullah müzakereleri sürüyor

Lübnan'da Hariri'nin başında olduğu Müstakbel Hareketi ve Hizbullah arasındaki diyalog görüşmelerinin beşincisi gerçekleştirildi

Ortadoğu 04.02.2015, 09:52 04.02.2015, 11:06
Lübnan'da Müstakbel ve Hizbullah müzakereleri sürüyor

Lübnan'daki Müstakbel Hareketi ve Hizbullah arasında yapılan diyalog görüşmelerinin beşincisi geçekleşirildi. Nasrallah'ın İsrail'e mislimeme saldırısının yaptığı konuşma ve buna Müstakbel'tin itirazına rağmen görüşme umulduğundan daha sorunsuz geçti.

Yapılan açıklamada her iki partinin de ''ister kutlama ister başka amaçla olursa olsun Lübnan'ın her yerinde havaya ateş açılmasına karşı'' olduğu belirtildi. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın son konuşmasında, taraftarları dakikalarca havaya ateş açımış hatta RPG bile kullanılmıştı. Bazı binalar ile arabalar zarar görümüştü.

Buna Müstakbel Partilerinin bakanları itiraz etmiş, adli sürecin başlatılmasını istemişti. Ayrıca iki parti Beyrut ve bazı diğer bölgelerde partilerine flama ve pankartları kaldırmak için yapılan plana da destek verdiklerini belirtti. Partiler 2014'ten beri uygulanması devam etmekte olan güvenlik planına da (otonom güvenlikten ziyade güvenliğin orduya devri) desteklerini yineledi.

HARİRİ ÜRDÜNLÜ PİLOTUN ÖLDÜRÜLMESİNİ KINADI

Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri, Ürdünlü pilotun IŞİD tarafından öldürülmesini kınayarak, ''Cahiliye dönemlerini hatırlatan bu eylem, tüm dini, ahlaki ve insani değerlere aykırıdır. Reddetme ve kınama, sürekli olarak korkunç terör eylemi gerçekleştiren terör örgütlerine karşı yeterli değil artık'' dedi. Hariri, Bu eylemlere son vermek ve onları destekleyenleri durdurmak için yeni stratejilere ihtiyaç olduğunu da kaydetti.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?