banner39

banner35

Lübnan'da 'soykırım tatiline' Türk bayraklı boykot

Lübnan'ın Trablusşam kentinde esnaf, bugün için ilan edilen 'soykırım tatilini' dükkanlarının önüne Türk bayrağı asarak boykot etti

Ortadoğu 24.04.2015, 09:57 24.04.2015, 10:51
Lübnan'da 'soykırım tatiline' Türk bayraklı boykot

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da, 1915 olaylarının yıldönümü nedeniyle okulların tatil edilmesi kararlaştırıldı. Lübnan halkının bir kısmı ise bu girişimlere karşı Türkiye'nin yanında durduklarını göstermek için evlerine Türk bayrağı astı. 

Lübnan Eğitim Bakanlığı'nın, bu cuma günü, özel ve resmi okulları "Ermeni Soykırımı" iddialarının anma yıldönümü nedeniyle kapanması yönündeki talebini Lübnan Bakanlar Kurulu kabul etmişti. Bugün okullar tatil edildi. Ermenistan'dan gelen bazı müzik grupları da bugün Trablusşam'da, anma için konserler verecekti.

Trablusşam kentinde yapılacak etkinlikler, halkın tepkisi üzerine iptal edildi. Ermeni müzisyenler etkinliğe katılmama kararı aldı. Ancak cumartesi ve pazar günkü etkinlikler ise devam edecek. 

Lübnan hükümetinin kararına karşı, Türkiye'nin yanında olduğunu göstermeke için kampanya düzenleyen Trablus halkı, Trablus kentinin 726 yıl önce 26 Nisan tarihinde Sultan El-Mansur Kalavun’un liderliğindeki Türk Memlukları tarafından yeniden inşa edildiğine işaret ederek, "Kentimizin inşasının yıldönümünde, tarihimizla alakası olmayan Ermeni iddialarını değil kentimizi yeniden inşa eden Türkleri hatırlamamız gerekir. Türkler bu kenti kurmasaydı burada bulunmazdık. Trablus şehrinin her yerine Türk bayrağı asma kampanyasına katılın ki, Türkiye ile olan ortak tarihimize yönelik iftiralara karşılık verelim" ifadeleriyle Türk bayrağı asılmasını istemişti. Esnaf bugün önceden açıkladığı gibi sokaklara, dükkanlara Türk bayrakları astı.

 

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?