banner39

Lübnan'da taşeron işçiler isyanda

Lübnan Elektrik'e bağlı 1000 işçi grevde haklarını almayınca merkez binayı işgal etti

Ortadoğu 01.08.2012, 17:12 01.08.2012, 17:12
Lübnan'da taşeron işçiler isyanda

Lübnan'da günlük sözleşmelerle çalıştırılan 1000 taşeron elektrik işçisi şirket merkezini işgal etti. İşçiler ödenmeyen maaşları için 90 gündür grevde olmalarına karşın olumlu bir yanıt alamamıştı

Lübnan'ın kamu elektrik şirketi Lübnan Elektrik'in (Electricité du Liban) genel merkezi 30 Temmuz'da güne Lübnan'ın dört bir yanından gelen 1000 taşeron işçinin işgaliyle başladı.

Şirket binasının içi işçiler tarafından işgal edilirken, kapıda ise binaya girememekten şikayet eden yönetim kademesi personeli vardı.

Taşeron İşçiler ve Tahsilatçılar Takip Komitesi'nin kararı ile eyleme geçen taşeron işçiler, şirket binasının bütün kapılarını demir zincirlerle bağladı ve dört girişin önünü de lastik yakarak kapadı.

Çatışmanın şiddetlenmesine yol açan gelişme, tahsilat işinin şirket dışına çıkarılmasıyla gerçekleşti. Çünkü, böylece grevdeki işçilerin patronlarla pazarlıkta ellerinde tuttuğu önemli bir koz ortadan kaldırılıyor. Beş aydır geciktirilen maaşları için grevde olan işçiler tahsilat hizmetini bir koz olarak kullanabiliyordu.

Bunun üzerine işçiler "Madem siz bizim maaşlarımızı çekmeceye attınız, biz de sizin şirketinizi kapatıyoruz" diyerek işgal eylemini başlattı.

Maaşlarının ödenmesini ve hileli günlük sözleşmelerin yerine kalıcı sözleşme yapılmasını isteyen işçiler talepleri karşılanmadan eylemi bitirmeyeceklerini belirtiyor.

Eylem nedeniyle bugüne kadar enerji işçilerinin mücadelesine mesafeli duran Lübnan sendikal bürokrasisi de harekete geçmek zorunda kaldı. Ancak işçiler bugüne kadar kendilerini yalnız bırakan konfederasyonlara tepkili.

Öte yandan işgal nedeniyle Lübnan elektrik şebekesinin kontrolünü acil durum merkezlerinden yürüten EDL kesintilerin gündeme gelebileceğini, bunun sorumluluğunun da işçilere ait olduğunu söylüyor. Ancak işçiler bir sorumlu varsa onun da, taleplerini kabul etmeyen şirket olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Sendika.Org

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?