Lübnan'da Türkiye öfkesi büyüyor

Suriye'de akrabaları kaçırılanların aileleri, Türkiye karşıtı eylemlerini sürdürüyor. Lübnanlıların yakınları son olarak THY çalışanlarının ofise girmesini engelledi...

Lübnan'da Türkiye öfkesi büyüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de kaçırılan Lübnanlıların yakınları, Lübnan'daki Türk Hava Yolları (THY) ofisi önünde protesto gösterisi düzenledi.

Türk hükümetinden, yakınlarının serbest bırakılması için gösterdikleri çabaları arttırmalarını isteyen göstericiler, geçen Cuma ve Pazartesi gününden sonra bugün de THY çalışanlarının ofise girmesini engelledi.

"HAVALİMANI YOLUNU KAPATACAĞIZ"

AA'ya konuşan gösterilerin koordinatörlerinden Hayat el-Avali, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur'un Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Süleyman İnan Özyıldız'ı görüşmeye çağırmaması durumunda, göstericilerin yarın Uluslararası Refik el-Hariri Havaalanına giden yolu kapatacaklarını belirtti.

Lübnan'dan İran'a ziyarete giden 11 Lübnanlı, geçen yıl Mayıs ayında Suriye'nin Azaz kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Kaçırılanlardan 2'si daha sonra Türkiye'nin aracılığıyla serbest bırakılmıştı.

Kaçırılan Lübnanlıların aileleri, yakınlarının kurtarılması amacıyla, Türkiye'ye ait kurumlar başta olmak üzere Lübnan'ın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenlemeye devam ediyor.

Türk elçilikleri ve THY ofislerinin önünde eylem yapanlar, "Ailelerimizi geri getirin", "Yeni Osmanlıları kınıyoruz" gibi sloganlar atıyor. 

Ayrıca eylemdekilerin Türk mallarını boykot çağrısı yaptıkları da belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39