banner15

Lübnan'da vatandaşlık hakkı protestosu

Lübnan'da yabancı ülke vatandaşıyla evlenen kadınlar, çocuklarına Lübnan vatandaşlığı verilmemesi kanununu protesto etti

Lübnan'da vatandaşlık hakkı protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Riyad El Sulh Meydanı'nda toplanan bir grup Lübnanlı kadın, Lübnan vatandaşlığı olmayan çocuklarıyla beraber hükümeti protesto etti.

Lübnan yasalarına göre yabancı bir ülkenin vatandaşıyla evlenen Lübnanlı kadınların çocukları, Lübnan vatandaşı olamıyor. Çocuklar Lübnan vatandaşı olamadıkları için onların çocukları da Lübnan vatandaşlığı hakkı kazanamıyor.

Protestoda, Lübnan vatandaşlığı olmayan küçük çocuklar 'vatandaşlık bizim ve ailemizin hakkı' yazılı pankartları taşırken kadınlar, 'Lübnan hükümetinden vatandaşlığımızı istiyoruz' diyerek slogan attı.

Vatandaşlık Benim ve Ailemin Hakkı Topluluğu Koordinatörü Kerime Şebbo, kadınları ve erkekleri ayıran ve adil olmayan vatandaşlık kanununun değiştirilmesini istediklerini ve şu anki kanunun, kadın ve erkekleri eşit statü verecek şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Şebbo, 'Lübnanlı kadınların çocuklarına Lübnan vatandaşlığı verilmeli. 2002'den beri bu hakların savunuculuğun yapıyoruz. Mısır, Cezayir ve Fas'ta bu durumla ilgili gelişme kaydettik. Geriye Lübnan kaldı'' ifadesini kulandı.

Bir diğer gösterici Meryem el-Gazal ise, ''Lübnanlılara verilen vatandaşlık hakkı çocuklarımıza ve ailelerimize de verilmeli. Çocuğum bu ülkede onursuz yaşıyor. Onlar mülteci veya yabancı değiller. Devlet, haklarımıza saygı duymalı'' dedi.

Nüfusu yaklaşık 5 milyon olan Lübnan'da, Birlemiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, 1 milyon 200 bin Suriyeli mülteci ve 400 bin Filistinli mülteci bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35