banner39

Lübnan'da yeni hükümeti kurma görevi Hariri'nin

Eski Başbakan ve Müstakbel Hareketi lideri Hariri, hükümeti kurmakla görevlendirildi

Ortadoğu 03.11.2016, 14:54 03.11.2016, 14:54
Lübnan'da yeni hükümeti kurma görevi Hariri'nin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümeti kurma görevini beklendiği gibi eski Başbakan ve Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri'ye verdi.

Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Lübnan meclisindeki tüm milletvekillerinin katıldığı istişareler sonucunda Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, başbakan adayı olarak belirlediği Hariri'ye yeni hükümeti kurma görevini verdiği belirtildi.

Hariri, iki gün süren istişarelerde 128 sandalyeli meclisten Şii Emel Hareketi de dahil olmak üzere 112 milletvekilinin desteğini aldı. Hizbullah grubu, Suriye Sosyalist Milliyetçi Partisi ve Suriye Baas Partisi ise Hariri'nin başbakanlık adaylığına çekimser kaldı.

Hizbullah'ın meclis grup başkanı Muhammed Raad, istişarelerde başbakan adayı olarak kimsenin adını teklif etmediklerini söyledi.

UZLAŞI HÜKÜMETİ

Müstakbel Partisi lideri Hariri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan çıkarken yaptığı açıklamada, "ulusal uzlaşı hükümeti" kurmak için çalışacağını ifade etti.

Saad Hariri, görevi aldıktan sonra gruplarla görüşerek yeni hükümetin oluşturulması için çalışmalarda bulunacak. Ancak Lübnan'ın mezhepsel kotalarla belirlenen görev dağılımı hükümet pazarlıklarının çetin ve uzun geçmesine yol açıyor. Ülkedeki karşıt siyasi gruplar hangi bakanlıklara talip olduklarını çoktan açıklamaya başladı.

Lübnan'da yeni hükümeti kuracak başbakan adayının belirlenmesi amacıyla milletvekilleri dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda iki gün sürecek istişareler için toplanmıştı.

Ülkede iki buçuk yıl süren cumhurbaşkanlığı krizinin ardından Mişel Avn pazartesi günü mecliste yapılan 46. oturumda Lübnan'ın 13. Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Lübnan'da 1943 yılında belirlenen mutabakata göre, cumhurbaşkanının Maruni Hristiyan, meclis başkanının Şii Müslüman ve başbakanın da Sünni Müslüman olması gerekiyor.

SAAD HARİRİ KİMDİR?

Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri (46), 2005 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Lübnan'ın eski Başbakanı Sünni siyasetçi Refik Hariri'nin oğlu. Babasının ölümünden sonra Müstakbel Hareketi'nin başına geçen Saad Hariri, 2009-2011 yılları arasında başbakan olarak görev yaptı.

Hariri, siyasi kariyerinin yanı sıra babasından kalan inşaat, telekomünikasyon ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketleriyle Lübnan'ın önde gelen iş adamları arasında yer alıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?