banner15

Lübnan'da 'Zeytin Kardeşliği'

14 milyon zeytin ağacının bulunduğu Lübnan'da bu yıl Suriyelilerle birlikte hasad yapılıyor. Bu kapsamda, hasad mevsiminde "Zeytin Kardeşliği" kampanyası yapıldı

Lübnan'da 'Zeytin Kardeşliği'

Lübnan Dağı'nın güney yamaçlarındaki zeytin tarlalarında hasat zamanının tatlı telaşı sardı. Ülkenin güneyindeki bu alan zeytin yetiştirmek için en uygun iklim koşullarına sahip. Lübnan'da 57 bin hektar alanı kapsayan 14 milyon zeytin ağacı bulunuyor.

Bu yıl Lübnan'da 'Zeytin Kardeşliği' ismi verilen önemli bir çalışmaya da imza atıldı. Bu seneki hasatta Lübnanlılar'a, Suriyeli mülteciler yardım etti. Kadın erkek birçok Suriyeli ekin ve hasat zamanında Lübnanlılar'a yardımcı oldular.

Meşhur zeytinlerin yetiştirildiği yerlerden biri de Dib Nikolas'ın bahçesi. Lübnanlı Nikolas zyetin hasadıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Bu sene hasat çok verimli. Yağmurlu bir mevsim geçirdik ve ağaçlar zeytinle doldu. Buralarda bir söz var: toprağın rahmeti göklerden gelir derler. Uzun süredir bu kadar bereketli bir mevsim geçirmemiştik. Bu sezonda yetişen zeytinlerin tadı mükemmel olur."

Hasatta zeytinlerin toplanmasının ardından yağları çıkarılıyor. Toplanan zeytin, değirmenlerden geçiriliyor. Zeytin yağı değirmenleri bir çok ülkede artık kullanılmıyor. Ancak geleneksel tekniğin devam etmesi gerektiğini savunan Lübnanlı tarımcılar, çıkan yağın tadının farklı olduğuna inanıyor. Lübnan'da yıllık 16 bin ton zeytin yağı üretimi yapılıyor.

YURTDIŞINA YAĞ GÖNDERMİYORLAR

Zeytin tarlası sahiplerinden Süleyman el Hasbani, zeytinyağının imal süreciyle alakalı şöyle konuştu: “Hasattan sonra zeytinyağı işlemleri başlıyor. Biz buradaki diğer üreticilerle birlikte çalışıyoruz. Hem burada hem de Beyrut'ta müşterilerimiz var. Ancak yurtdışına ürün göndermiyoruz. Zaten talebin büyük çoğunluğu da yakın bölge halkından geliyor."

Lübnan'ın ulusal simgelerinden biri kabul edilen zeytin, hasat zamanı bir iş gelirinden fazlasını ifade ediyor. Zira, bir arada zeytin toplayan Lübnanlılar, birlik ve beraberliğe vurgu yaptıklarını da düşünüyor.

Musab Eryiğit – Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 12:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35