banner39

Lübnan'daki asker sayısı azaltılıyor

Lübnan'da bulunan Türk askerlerinin sayısı azaltılıyor ancak bunun pilot kaçırma hadisesi ile ilgisi olmadığı açıklandı

Ortadoğu 10.08.2013, 17:58 10.08.2013, 18:24
Lübnan'daki asker sayısı azaltılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNIFIL) kapsamında Lübnan'da görevli Türk askerlerinin sayısının azaltılacağı ancak bunun Türk pilotların kaçırılmasıyla bir ilgisinin olmadığı bildirildi.

Lübnan'ın güneyinde UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerlerin görev süresinin geçen ay 5 Eylül'den geçerli olmak üzere 1 yıl daha uzatıldığını hatırlatan diplomatik kaynaklar, "Oradaki birlik konfigürasyonumuzda gözden geçirme yaptık ve değişiklik kararı alındı" dedi.

Kararın temmuz ayında alındığını ve konunun Türk pilotların kaçırılmasıyla bir ilgisinin olmadığını vurgulayan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Bu tamamen UNIFIL içerisindeki kendi değerlendirmelerimize bağlı olarak alınan bir karar" dedi.

Aynı yetkili, "Burada istihkam ve mühendislik birliklerimizi geri çekeceğiz. Ancak deniz görev gücündeki birliklerimiz aynen devam ediyor. İstihkam ve mühendislik birliklerindeki yaklaşık 250 askerimiz Lübnan'da görev almayacak. Onun dışındaki sayıları dönemsel olarak 100 ile 300 arasında değişen deniz görev gücündeki askerimiz ise görevlerine aynen devam ediyor" diye konuştu.

Kararın temmuz ayında BM'ye bildirildiğini kaydeden yetkili, BM'nin de konuyla ilgili açıklama yaptığını ifade etti.

UNIFIL sözcüsü Andrea Tenenti, Türkiye'nin UNIFIL bünyesindeki askeri birliğinin bir kısmını eylül ayında çekmeyi planladığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?