banner39

Lübnan'daki çabalar durduruldu

Türkiye ve Katar'dan yapılan ortak açıklamada, "Lübnan'daki çabaların durdurulması kararlaştırıldı" denildi. Davutoğlu ve El Sani, Beyrut'tan ayrıldı

Ortadoğu 20.01.2011, 09:23 20.01.2011, 10:01
Lübnan'daki çabalar durduruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan’da hükümet krizinin bölgesel bir gerilime dönüşmesinin önüne geçmeyi hedefleyen Türkiye ve Katar, Beyrut’ta iki gün boyunca sessiz diplomasi yürüterek Lübnan'daki tüm siyasi liderler ile temas kurdular.

Katar Başbakanı ile arabuluculuk çalışmaları yürüten Davutoğlu, Dürzi lider Velid Canbolad ve Hıristiyan Maruni lider Mişel Aun’la biraraya geldi. Davutoğlu son olarak krizin baş aktörü Başbakan Saad Hariri ile 2’nci kez görüştü.

Davutoğlu ve el Tani, çarşamba sabahı Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile Beyrut'ta gizli bir yerde buluştular. Görüşmeye Nasrallah'ın siyasi danışmanı Hüseyin Halil'de katıldı.

TRT'den edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar Başbakanı El Tani, sabaha karşı Beyrut’tan ayrıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beyrut’taki sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, "Taraflar arasında iletişim eksikliği, güven bunalımı var. Bunu gidermek üzere temaslarda bulunduk. Tarafların kaygılarını giderici metin taslağını taraflarla paylaştık" açıklamasını yaptı.

Davutoğlu ve Katar Başbakanı El Tani, Beyrut’tan ayrılmadan önce yazılı bir ortak açıklama yaptı.

Davutoğlu ve El Tani, Lübnan’daki mevcut durumun Suudi Arabistan ve Suriye girişimi temelinde çözülmesine yönelik siyasi ve yasal gereklilikleri dikkate alan bir metin taslağının hazırlandığını duyurdu.

Açıklamada, belli rezervler nedeniyle, " Davutoğlu ve El Tani, Lübnan’daki mevcut çabalarını durdurarak, hükümetleri ile istişarelerde bulunmak üzere Beyrut’tan ayrılmayı kararlaştırdılar" denildi.

Türkiye ve Katar, Lübnan’daki tüm siyasi aktörlere çözüm ya da çözümsüzlük halinde hukuk kurallarına uygun hareket edilmesi telkininde bulundu.

Hizbullah’tan açıklama

Nasrallah’ın siyasi danışmanı Hüseyin Halil’in de yer aldığı, Davutoğlu, Tani ve Nasrallah görüşmesiyle ilgili ilk açıklamayı Hizbullah yaptı. Hizbullah ayrıca görüşme fotoğrafını basına dağıttı. Hizbullah’ın açıklamasında liderlerin Lübnan’daki siyasi kriz ve çözüm yolları üzerinde görüştükleri belirtildi.

İç savaştan korkuluyor

Lübnan  krizine, 2005’te bombalı suikastle öldürülen Lübnan Başbakanı Refik Hariri  cinayetini soruşturan Lahey  merkezli Uluslararası Hariri  Mahkemesi’nin, Hizbullah ve Suriye liderlerini suçlamaya hazırlanması neden  oldu. Babasının ölümünden  sonra seçimlerden galip çıkarak, başbakanlık  koltuğuna oturan oğul Saad  Hariri, mahkeme savcılarına verdiği  ifadede suikastten doğrudan Suriye ve Hizbullah liderliğini sorumlu tuttu. Krizin devam etmesi halinde ülkede  iç savaşın çıkmasından korkuluyor.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?