Lübnan'ın artık cumhurbaşkanı yok

Lübnan'da meclis yeni cumhurbaşkanını seçemedi. Görev süresi cumartesi günü saat 24:00'da biten Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın koltuğu bırakmasıyla birlikte ülke cumhurbaşkansız kaldı

Ortadoğu 26.05.2014, 11:31 26.05.2014, 11:31
Lübnan'ın artık cumhurbaşkanı yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirilmesi planlanan oylama, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için yapılamadı. Görev süresi cumartesi günü dolan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman koltuğu bıraktı ve Lübnan cumhurbaşkanlığı koltuğu boş kaldı.

Cumartesi 24.00'e kadar seçim yapılamadığı ve eski cumhurbaşkanı Süleyman'ın görev süresi uzatılmadığı için ülkede Hristiyanların en yüksek pozisyonu olan cumhurbaşkanlığı boşta kaldı. Taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı için cumhurbaşkanının yakın zamanda belirlenmesi ihtimalinin uzak olduğu belirtiliyor. Seçim için herhangi bir oturum çağrısı da yapılmadı. Eski cumhurbaşkanı Mişel Süleyman dün yapıtığı son konuşmasında bir an önce seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi ve seçim başarısızlığında sebebin dış müdahale olduğunu savundu. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da bugün bir konuşma yapacak onun da cumhurbaşkanlığı konusunda mesajlar vereceği tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanığı krizi ülkede yeniden hükümet krizine kapı da aralayabilir bazı bakanların istifa etmeyi düşündüğüne dair iddalar olduğu söyleniyor.

Ülkenin 13. cumhurbaşkanını seçmek için mecliste geçtiğimiz perşembe günü, gerçekleştirilen 5. tur toplantıya 73 milletvekili katıldı. Meclis Başkanı Nebih Berri, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylamalara, cumhurbaşkanı seçilinceye kadar devam edeceklerini duyurdu.

Meclis Başkanı Berri'nin de üyesi olduğu, 8 Mart Hareketi'nin içinde yer alan Hizbullah grubu, meclise gelmeyerek seçimleri boykot etti. Yine 8 Mart hareketi içinde yer alan, Mişel Avn liderliğindeki Reform ve Değişim Akımı ise meclise geldiği halde oy kullanmadı. 

8 Mart Hareketi, tüm grupları temsil eden "uzlaşı adayı" belirlenemediği gerekçesiyle geçen hafta da meclise gelmeyi reddetmişti. Hareket üyeleri, ilk tur oylamada ise boş oy kullanmışlardı.

Başkanlığını eski Başbakan Saad Hariri'nin yaptığı 14 Mart Hareketi'nin desteklediği aday olan Lübnan Güçleri Partisi Başkanı Semir Caca, yaptığı basın toplantısında, Reform ve Değişim Akımı milletvekillerini eleştirerek, "Cumhurbaşkanının seçilememesi durumunda 14 Mart Hareketi'nin başka bir planı yok. Diğer gruplar, mevcut tutumlarını korudukları sürece, 14 Mart'ın bir B planı olamaz" dedi.  

Caca, "Mişel Avn ve onun milletvekilleri, bugün sadece meclise gelmekle kalmayıp oy kullansalardı, Lübnan şimdi 'birinci sınıf' bir cumhurbaşkanına kavuşmuş olacaktı" şeklinde konuştu. 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?