banner39

Lübnan'la Nusra arasındaki rehine pazarlığı sürüyor

Lübnan, El Nusra Cephesi'nin rehin tuttuğu 19 asker ve polisinin serbest kalması için örgütle aracılar vasıtasıyla başlattığı pazarlığı sürdürüyor

Ortadoğu 20.03.2015, 12:01 20.03.2015, 12:05
Lübnan'la Nusra arasındaki rehine pazarlığı sürüyor

Lübnan, rehin askerlerin bırkasılmasına dönük pazarlıklarda askerler karşılığında diğer Arap ülkelerinin vatandaşı olan mahkumların serbest bırkaılması talebine karşı çıktı.

El Nusra Cephesi Lübnanlı 19 asker ve polis karşılığında serbest bırakılmasını istediği 40 mahkmun ismini Katar aracaılığıyla Lübnan devletine iletti. Lübnan bunlardan 19'unu ''tehlikeli'' olmadığı gerekseçiyle serbest bırakmaya sıcak bakarken 10'unun diğer Arap ülkelerinin vantandaşı olduğu ve Arap ülkeleriyle varolan ikili anlaşmalar gereği o kişileri serbest bırakamaycaklarını, kalan 11 mahkumun ise ''çok tehlikeli'' olduğunu bildirdi.

El Nusra yetkilileri, Lübnan hükümetinin terör suçlamasıyla haklarında ''idam ya müebbet hapis cezası bulunanları serbest bırakmayacağını'' kendilerine ilettiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Lübnan istihbaratının Türkiye'ye giderek El Nusra temsilcileri ile görüşeceği de belirtili.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?