banner39

Lübnanlı eski bakandan bombalı saldırı itirafı

Lübnan eski Enformasyon Bakanı Samaha, 2012'de meydana gelen bombalı saldırıda parmağı olduğuna yönelik iddiaları kabul etti

Ortadoğu 21.04.2015, 17:02 21.04.2015, 17:02
Lübnanlı eski bakandan bombalı saldırı itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'a suikastlerde kullanılmak üzere patlayıcı sokmakla suçlanan eski Enformasyon Bakanı Mişel Samaha, hakkındaki tüm iddiaları kabul etti.  

Bir dönem Beşar Esad'ın danışmanlığını da yapan eski bakan uzun süre gerçekleştirilmesi beklenen duruşmanın ilk gününde hakkındaki tüm iddiaları kabul ederek şaşırttı. Samaha konuşmasında ''Suriyelilerden bir çanta içinde 170 bin dolar aldım patlayıcılarla beraber aracıma koydum. Patlayıcı ve parayı Ağustos 2012'de Şam'dan Beyrut'a getirdim ve Lübnan istihbaratıyla çalıştığını bilmediğim Milad Kfouri'ye teslim ettim. Milad'ın kurduğu tuzağa düştüm. Evet bir hata yaptım ancak mezhepsel fitneyi önlemek için bunu yaptım'' dedi.

Avukatı da patlayıcıların Suriye sınırını kapatmayı zorlamak için kullanılmasının planlandığını, çünkü bu sınır yoluyla muhalefete destek vermek isteyen Lübnanlı savaşçıların Suriye'ye geçtiğini söyledi. Duruşma 13 Mayıs'a ertelendi eğer eski bakan suçlu bulunursa idam cezası alabilir. 2012'deki olayda patlayıcıların  önde gelen Sünni isimleri öldürmek için kullanılmasının planlandığı belirtiliyor.

2005 yılında Hariri suikastı sonrası Lübnan'dan çekilmek zorunda kalan Suriye, o tarihten sonra gerçekleşen bir çok suikastın arkasındaki ülke olmakla suçlanıyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?