banner39

Lübnanlı muhaliflerin adayı belli oldu

Muhalif 14 Mart Hareketi, başbakan adayının Temmam Sellam olduğunu bildirdi

Ortadoğu 05.04.2013, 09:28 05.04.2013, 17:10
Lübnanlı muhaliflerin adayı belli oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da muhalif 14 Mart Hareketi, başbakanlık için adayının ''Temmam Sellam'' olduğunu açıkladı.

14 Mart Hareketi liderlerinden Saad Hariri'nin başkent Beyrut'taki evinde düzenlenen toplantıda alınan kararı anamuhalefet partisi Müstakbel Hareketi Başkanı Fuad Sinyora açıkladı.

Sinyora, düzenlediği basın toplantısında, ''14 Mart Hareketi mensubu siyasiler, başbakan adayımızın milletvekili Temmam Sellam olması yönünde ittifak etti'' dedi.

Sellam'ın ulusal ve ahlaki ilkeleri taşıyan kişiliğine dikkati çeken Sinyora, ''14 Mart Hareketi, Sellam'ın Lübnan'daki tüm siyasi görüşler tarafından kabul göreceğine ve hükümeti en kısa sürede kuracağına inanıyor'' diye konuştu.

Temmam Selam da yaptığı açıklamada, başbakanlık için aday gösterilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, 14 Mart Hareketi'ne teşekkür etti.

Sellam, ''Lübnan'ın menfaati adına atılacak adımlarda başarılı olmak için tüm siyasi kesimlerle dayanışma içinde hareket etmeyi düşünüyorum'' diye konuştu.

Lübnan eski Başbakanı Necip Mikati, ülkede yaşanan yeni seçim kanunu konusunda hükümet ortaklarıyla anlaşmazlığa düştüğünü belirterek, 22 Mart'ta ani bir kararla hükümetin istifa ettiğini açıklamıştı.

MICHEL AOUN'DAN SELLAM'A DESTEK

Öte yandan Lübnan Özgür Yurtsever Hareketi lideri Michel Aoun, Temmam Sellam'ın başbakanlık adaylığını desteklediğini açıkladı. Aoun, konuyla ilgili ''Sellam'ın birlik ve istikrar hükümeti kurmasını destekliyoruz.'' şeklinde konuştu.

Michel Aoun, yeni başbakanı belirlemek için faaliyet gösteren meclis konsültasyonunu ise boykot edeceklerini söyledi. Meclis konsültasyonu cumartesi günü yeni başbakan konusunda karara varacak.

TEMMAM SELLAM KİMDİR

Lübnan'da 1952-1973 yıllarında birçok defa başbakanlık koltuğuna oturan Saib Sellam'ın oğlu Lübnanlı milletvekili Temmam Saib Sellam 1945'te doğdu. 1996'da milletvekili olan Sellam, 2000'de parlamentodaki sandalyesini kaybetmişti. Sellam, 2008'de Fuad Sinyora hükümeti zamanında Kültür Bakanlığı görevine getirilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?