banner39

Lübnanlı siyasilerden Beyrut saldırısına sert tepki

Lübnan Başbakanı Selam" Bu olay, şer odaklarının Lübnan'nın çocuklarını yaralamak, Lübnan vatandaşları arasında nifak tohumları ekmek konusundaki kararlılığını yansıtıyor" derken, İçişleri Bakanı Meşnuk "Bekaa bölgesindeki 'ölüm yuvalarını' kapatmak için tüm siyasi güçlerin işbirliği yapmak zorunda olduğunu" belirtti

Ortadoğu 19.02.2014, 14:37 19.02.2014, 15:11
Lübnanlı siyasilerden Beyrut saldırısına sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan Başbakanı Temmam Selam, başkent Beyrut'tun güneyindeki Dahliye'de gerçekleşen patlamaları kınayarak, saldırıyı, "terörist grupların Lübnan'daki cinayetlerine devam edecekleri mesajı" olarak görmek gerektiğini söyledi.

Yaklaşık on ay süren müzakerelerin ardından, geçtiğimiz cumartesi günü kurulan yeni hükümet döneminde gerçekleşen ilk patlamaya ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Selam, Bi'r Hasen'deki patlama terörist güçlerin, Lübnan topraklarında kendi ölüm düzenlerini yaymaya devam edeceklerinin mesajı olduğunu söyledi.

Başbakan, "Yeni hükümetin kurulmasıyla gerçekleşen olumlu havada terör, sivillerin bulunduğu bir bölgeyi bombalayarak Lübnan'a yeni bir darbe vurdu. Bu olay, şer odaklarının Lübnan'nın çocuklarını yaralamak, Lübnan vatandaşları arasında nifak tohumları ekmek konusundaki kararlılığını yansıtıyor" dedi. 

Teröristlerin "mesajına" birlik ve toplumsal barışla cevap vereceklerini söyleyen Selam, olayın faillerinin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesi için tüm güvenlik birimlerinin harekete geçirildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk ise, yeni hükümetin intihar saldırısı olgusuna son vermek ve "ölüm kapılarını" kapatmak için ciddi güvenlik önlemleri aldığını ve gerekli siyasi prosedürün işletildiğini belirtti. Menşuk,"Bekaa bölgesindeki 'ölüm yuvalarını' kapatmak için tüm siyasi güçler işbirliği yapmak zorunda" dedi. 

Lüks araçlarla saldırı

Olay yerinde ilk incelemelerde bulunan askeri hakim Sakr Sakr, intihar bombacılarının bubi tuzaklı, 70 kilogramlık patlayıcı taşıyan Mercedes SE 500 bir araç ve 90 kilogramlık patlayıcı taşıyan BMW X5 ile saldırıyı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Askeri polis ve istihbarat güçlerinin olay yerinde çok kapsamlı tahkikat yürüttüğünü söyleyen Saqr, "Şehit sayısı şu an 5. 128 yaralı var. Olay yerinde bir çok vücut parçaları bulunuyor" dedi. 

Öte yandan Lübnan ordusu, başkent Beyrut'un güneyindeki Dahiye bölgesinin Bi'r Hasen semtinde düzenlenen bombalı intihar saldırılarında ilk patlamanın İran Kültür Merkezi yakınındaki bir araçta, ikinci patlamanınsa eş zamanlı olarak 50 metre uzaklıktaki bir başka araçta gerçekleştiği kaydetti. Açıklamada ayrıca, ölüm ve yaralanmaların yanı sıra ciddi maddi hasırın da olduğu belirtilmişti.

İlk saldırı değil   

Abdullah Azzam Tugayları tarafından üstlenilen ve İran Kültür Merkezi'ne yönelik düzenlendiği açıklanan saldırılarla ilgili olarak örgüt, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, İran ve Hizbullah'ın Suriye'deki tutumlarını hedef aldıklarını duyurdu. Ayrıca Lübnan hapishanelerinde tutuklu bulunan "İslamcı tutukluların" serbest bırakılmasını istediğini açıkladı.

Örgüt, açıklamasında, patlamaların "şehadet eylemi" olduğunu ifade ederek, Suriye halkına şu mesajı verdi: "Sevinin, kanlarınız boşa gitmeyecek. Siz Suriye'de güvenliğe kavuşmadan İran, Lübnan'da huzur içinde oturamayacak."

İran ve Lübnan Hizbullah'ının Suriye konusundaki tutumuna yönelik olarak, Beyrut'un güneyinde Hizbullah'ın etkin olduğu Şuveyfat bölgesinde, şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen intihar eyleminde 2 kişi ölmüş, 2 kişi de ağır yaralanmıştı. İran'ın Lübnan'daki varlığını hedef alan ilk büyük saldırı ise geçtiğimiz kasımda İran Büyükelçiliği yakınlarında gerçekleşmiş ve meydana gelen patlamalarda 32 kişi hayatını kaybetmiş, 146 kişi yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?