banner39

Madaya kuşatmasında açlıktan ölümler başladı

Lübnan sınırında Hizbullah'ın 6 aydır kuşattığı Madaya'da 40 bin kişi açlıktan ölümle karşı karşıya

Ortadoğu 02.01.2016, 12:21 02.01.2016, 13:47
Madaya kuşatmasında açlıktan ölümler başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan sınırında bulunan Madaya kasabasında altı aydır süren kuşatma sonucu halk böcek,bitki hatta kedi yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor. 40 bin sivilin kuşatma altında olduğu Sünni Müslüman Madaya'da sivil halk açlıkla mücadele ediyor.

Köyde bulunan bir gazeteci Nasir İbrahim, yılbaşından önce 50 gram pirinç almayı başardığını söyledi.
İnsani durumun çok tehlikeli bir duruma geldiğini anlatan İbrahim, "birçok insan açlıktan öldü, hemen bir yardım gönderilmezse ölümler daha da artacaktır" dedi. Son bir hafta içinde 20 erkeğin açlıktan öldüğünü söyledi.

İbrahim şehrin etrafında 10 keskin nişancı asker bulunduğunu, şehrin etrafına kaçmaları engellemek için kara mayınlarının döşendiğini birçok insanın kaçmaya çalışırken bu mayınlara basarak öldüğünü söyledi.
15 genç erkek ve 6 çocuğun mayına basmaları sonucu bacaklarını, ellerinden birini ya da ikisini birden kaybettiğini söyledi. Yeni doğan altı bebekle birlikte 850 bebeğin acil süte ihtiyacı olduğunu söyledi.
Gıda fiyatlarındaki kontrolsüz artış gözlemlenirken en çok kullanılan 1 kilogram pirinç 100 dolara maloluyor. 10 kilo pirinç ve 5 kilo bebek sütü için arabasını satanlar var.

Kuşatma yaklaşık 200 gündür sürüyor. Halkın gıdası iki ay önce bitti. İlerleyen haftalarda koşullar daha da bozuldu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun ve Hizbullah'ın Şii sivillere karşı olan kuşatmaları kırmak için Madaya'yı kullandığını iddia etti. Aşırı insani acı karşısında uluslararası toplumu sessiz kalmakla suçladı.

Geçtiğimiz günlerde, BM'nin aracılığıyla yerel bir ateşkes ilan edilmiş, Zabadani, Kefraya ve Fua'da yaralı savaşçılarla siviller arasında bir değişim gerçekleşmiş ancak Madaya'daki kuşatma sabit kalmıştı.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?