'Mahdi' virüsü 8 aydır saldırı yapıyor

İsrail ve Rus bilgisayar güvenlik firmaları, 8 aydan beri Ortadoğuda başta İran olmak üzere beş ülkede 'Mahdi' isimli bir virüsle devlet bilgisayar sistemlerine sürekli siber saldırı yapıldığını bildirdiler.

'Mahdi' virüsü 8 aydır saldırı yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ve Rus internet güvenlik şirketleri Seculert ve Kaspersky tarafından verilen bilgiye göre 8 aydan beri başta İran olmak üzere 5 ortadoğu ülkesinde Farsça olarak düzenlenmiş bir virüsle yüzlerce bilgisayara siber saldırılar yapılıyor. Saldırılarla devlet ya da şirketlerin bilgisayarlarındaki bilgiler çalınıyor, işyerleri dinlenebiliyor, ekranlarındaki görüntüler resimleniyor, kısa mesajlar yakalanıyor.

Seculert teknoloji bölümü şefi Aviv Raff, 'mahdi' adı verilen truva türü virüsün kimler tarafından geliştirildiğini bilmediklerini belirterek, virüsün tam hedefinin ne olduğunu söylemedi. Raff, saldırıya uğrayan en çok bilgisayarın İran'da bulunduğunu bildirdi.

Aralarında finans kurumları, büyükelçilikler, enerji temin eden şirketler ve makine mühendisliği bölümünde okuyan üniversite öğrencilerinin bulunduğu yaklaşık 800 kişi ve kuruluş siber saldırılara uğramış.

Raff, siber saldırıları yapanların büyük çapta bir dosya hazırlamaya çalıştıklarını, sonuçta ne yapmak istediklerini güvenlik şirketi olarak bilemediklerini söyledi.

Daha önce 'flame' ve 'duqu' isimli virüslerle İran'a yapılan saldırıların arkasında İsrail ve ABD'nin bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 14:39
banner53
YORUM EKLE

banner39