Mahkum X Avustralya'ya bilgi aktarıyordu

Yatırıldığı hapishanede kimliği gizli tutulan ve daha sonra da intihar ettiği ileri sürülen Mahkum X'in kimliğini ortaya çıkaran ABC, Ben Zygier'in MOSSAD içindeki köstebek olduğu iddiasında...

Mahkum X Avustralya'ya bilgi aktarıyordu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya resmi yayın kuruluşu ABC'nin kimliğini ortaya çıkardığı ve Mahkum X olarak bilinen Ben Zygier hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

ABC, bazı kaynaklara dayandırdığı haberinde Zygier'in tutuklanmasının ve kimliğinin gizli tutulmasının sebebinin MOSSAD için yaptığı operasyonlarla ilgili Avustralya istihbarat ajansına bilgi vermesi olduğunu söyledi.

İddiaya göre, MOSSAD'a çalışan ve çifte vatandaş olan Ben Zygier, İsrail için yaptığı operasyonlar hakkında Avustralya istihbaratına bilgi veriyordu.

ABC yine Zygier'in Avustralya'da bulunan ASIO yetkilileriyle buluştuğunu ve MOSSAD'ın yaptığı operasyonlar hakkında geniş kapsamlı bilgi verdiğini söyledi. Hatta bu bilgilerin içerisinde İtalya'da yapılması planlanan üst düzey bir görev de vardı.

HAMAS LİDERİ ARALARINI BOZMUŞTU

Avustralya'nın 2010 yılında İsrailli diplomatı istenmeyen kişi ilan etmesi, iki ülkenin istihbaratları arasındaki ilşkiyi bozdu.

Hamas üst düzey yetkilisi Mahmud el Mabhuh'un 19 Ocak'ta Dubai'de öldürülmesiyle bağlantılı olarak, İsrailli diplomatın ülkeyi terk etmesi istendi.

Dışişleri Bakanı Stephen Smith, el Mabhuh'un öldürülmesi olayında 4 sahte Avustralya pasaportu kullanılmasının arkasında İsrail istihbaratının olduğunun, yapılan soruşturma sonucunda hiçbir kuşkuya yer vermeyecek derecede kesinleştiğini belirtti.

DUBAİ İDDİASI

Kuveyt gazetesi el-Ceride, Avustralya ve İsrail vatandaşı olduğu ortaya çıkan Mahkum X'in Hamas liderine yapılan suikaste katılanlardan biri olduğunu iddia etmişti.

AVUSTRALYA BİLDİĞİNİ KABUL ETTİ

Ben Zygier olarak verilen ''Mahkum X'', Melbourne'ün önde gelen Yahudi ailelerinden birinin üyesi. Avustralya çifte vatandaşın 2010 yılı Şubat ayında güvenlik suçlamalarıyla tutuklandığı, sonrasında öldüğü bilgisini aldığını geçtiğimiz günlerde kabul etti.

KİMLİĞİ

ABC'ye göre, 34 yaşındaki Zygier 2000 yılında İsrail'den Avustralya'ya gelmişti.

İsrailli bir kadınla evli olan, 2 çocuk babası Zygier'in, dönemin Başbakanı İzhak Rabin'e 1995'de suikast düzenleyen aşırı sağcı Yahudi Yigal Amir için tasarlanan hücrede kendisini astığı iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 15:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35