Mahkum X, Hamas liderini mi öldürdü?

Hapiste intihar ettiği söylenilen Mahkum X'in 2010 yılında Dubai'de Hamas liderine gerçekleştirilen suikastin sorumlularından biri olduğu iddiası güç kazanıyor...

Mahkum X, Hamas liderini mi öldürdü?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya basının ortaya çıkardığı, ismi ve hakkındaki suçlamalar konusunda resmi açıklama yapılmayan ''Mahkum X''in üç yıl önce Dubai'de Hamas liderlerinden Mahmut el Mabhuh'a gerçekleştirilen saldırının sorumlularından olduğu ileri sürüldü. 

Kuveyt gazetesi el-Ceride, 'Batılı kaynaklar'a dayandırdığı haberinde, Avustralya ve İsrail  vatandaşı olduğu ortaya çıkan Mahkum X'in 19 Ocak 2010'da Dubai'deki suikaste katılanlardan biri olduğunu söyledi. 

Kuveytli gazetenin iddiasına göre, kimliği Ben Zygier olarak verilen ''Mahkum X'' el Mabhuh'un suikasti sonrası Dubai hükümetiyle iletişime geçti. Ben Zygier'ın bu hareketi, İsrail'in onu saklamasına ve öldürmesine yol açtı. 

DUBAİ SUİKASTİ

19 Ocak 2010'da Dubai'de bir otelde öldürülen Hamas askeri lideri Mahmud El Mabhuh'a saldırıyı yapan bir kişi değil bir timdi. 

İsrail yetkilileri ise Hamas liderine yönelik suikastin arkasında İsrail gizli servisi Mossad'ın olduğu iddialarını reddetmişti

Hamas tarafından yapılan açıklamalarda suikastten İsrail ajanları sorumlu tutulmuştu.

Suikastin ayrıntıları için...

MAHKUM X

Avustralya'da Fairfax Media bugün, Zygier'ın, ASIO'nun 2010 yılı başında İsrail adına casusluk yaptığı şüphesiyle soruşturduğu hem Avustralya hem İsrail vatandaşı olan 3 kişiden biri olduğunu iddia etti.

ABC'ye göre, 34 yaşındaki Zygier 2000 yılında İsrail'den Avustralya'ya gelmişti.

Haberde, İsrailli bir kadınla evli olan, 2 çocuk babası Zygier'in, dönemin Başbakanı İzhak Rabin'e 1995'de suikast düzenleyen aşırı sağcı Yahudi Yigal Amir için tasarlanan hücrede kendisini astığı iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2013, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35