banner15

'Mahkum X' Lübnan operasyonunu mahvetmiş

Tel Aviv'deki Ayalon Hapishanesi'nde 2010'da intihar ettiği söylenen Mahkum X'in İsrail'in Lübnan'da yürüttüğü bir operasyonu bozduğu aktarıldı

'Mahkum X' Lübnan operasyonunu mahvetmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail istihbarat servisi Mossad için çalıştığı öne sürülen ve kamuoyunda "Mahkum X" diye bilinen Ben Zygier hakkında yeni bir gerçek daha ortaya çıkarıldı. 

Avustralya Devlet Televizyonu, Zygier'in 2007 yılındaki gizli bir Mossad operasyonunu farkında olmadan sabote ettiğini ve bozduğunu ileri sürdü.

Söz konusu operasyonda İsrail, Lübnan'da 1982 yılında Suriye güçleri tarafından öldürülmüş üç İsraillinin cesedinin mezardan çıkararak ülkesine getirmeyi amaçlıyordu.

Zachary Baumel, Yehuda Katz ve Tzvi Feldman ismindeki askerler 1. Lübnan savaşında yakalanmış ve öldürülmüştü.

İsrail için çalışan Lübnanlı bir ajanın isminin Zygier tarafından yanlışla ifşa edilmesi ise operasyonu mahvetti. 

ABC kanalı daha önce Zygier'nin MOSSAD hesabına çalışırken, MOSSAD'ın İtalya'daki operasyonları hakkında Avustralya gizli servisine bilgi vermekle suçlanarak gözaltına alındığını duyurmuştu. ABC'ye göre, 34 yaşındaki Zygier 2000 yılında İsrail'den Avustralya'ya gelmişti.

İsrailli bir kadınla evli olan, 2 çocuk babası Zygier'in, dönemin Başbakanı İzhak Rabin'e 1995'de suikast düzenleyen aşırı sağcı Yahudi Yigal Amir için tasarlanan hücrede kendisini astığı iddia ediliyor.

(Zachary Baumel, Yehuda Katz ve Tzvi Feldman)

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2013, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35