Mahmut Abbas uyardı: Din savaşı çıkar

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Harem-i Şerif'in zamansal ve mekansal olarak bölme çabaları aracılığıyla izlenen siyasetin, bölgedeki durumu din savaşına sürüklediği konusunda uyarıda bulunduk ve uyarıyoruz" dedi.

Mahmut Abbas uyardı: Din savaşı çıkar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs'te yaşanan baskın ve ihlallerin, İsrail'in izlediği siyasetin başarısızlığını gözler önüne serdiğini belirtti.

Abbas, Filistin Bağımsızlık Bildirisi'nin 26. yıl dönümü münasebetiyle devlet televizyonunda yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Kudüs'ün tarihi izlerini silme konusunda çabalayan İsrail siyasetinin başarısızlığının ortaya çıktığını söyledi.

Abbas, "Ultra Yahudiler tarafından Harem-i Şerif'e yönelik ardı ardına gelen baskınlar ve Haremimizi zamansal ve mekansal olarak bölme çabaları aracılığıyla izlenen siyasetin, bölgedeki durumu dini savaşa sürüklediği konusunda uyarıda bulunduk ve uyarıyoruz. Biz bunu istemiyoruz ancak böyle olması halinde olaylar söndürülemeyecek büyük bir yangına dönüşebilir" dedi.

Abbas, işgalin sonlandırılması, Filistin devletinin kurulması, üzerinde anlaşmaya varılan adil çözüm ve mülteci meselesinin Filistin'in değişmezleri olduğunu hatırlattı.

Konuşmasında Filistin'in birliğine vurgu yapan Abbas, "Bölünmeye ve hizipçi politikaya karşıyız" diye konuştu.

Eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat, Cezayir'de sürgünde bulunduğu 15 Kasım 1988'de  Filistin Bağımsızlık Bildirisi'ni ilan etmişti. "Başkenti ebediyen Kudüs olan bağımsızFilistin devletinin kurulmasını" içeren bağımsızlık ilanı, 105 ülke tarafından tanınmış, söz konusu devletlerin 70'ine Filistin büyükelçileri gönderilmişti.  

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 09:48
banner53
YORUM EKLE

banner39