banner39

Makdisi, IŞİD'in Ürdünlü pilotu infaz etmesini eleştirdi

El Kaide'nin önemli ideologlarından El-Makdisi Ürdünlü pilot Kessasibe'nin IŞİD tarafından infaz edilmesinin hiçbir gerekçe ile kabul edilebilir olmadığını söyledi 

Ortadoğu 07.02.2015, 17:32 07.02.2015, 17:47
Makdisi, IŞİD'in Ürdünlü pilotu infaz etmesini eleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

El Kaide'nin önemli ideologlarından Ebu Muhammed El-Makdisi Ürdün'de bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Ürdünlü pilot Muaz El-Kessasibe'nin IŞİD tarafından yakılarak infaz edilmesinin hiçbir din ve kişi tarafından kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

İki gün önce Ürdün'de tutulduğu hapishaneden tahliye olan Makdisi'nin IŞİD'i eleştirmesi Ürdün'ün hava saldırıları düzenlemek için destek aradığı günlere denk geldi.

Makdisi IŞİD'in geçen yıl kontrolü altında bulundurduğu Suriye ve Irak'taki 'halifelik' iddialarını eleştirmişti. Makdisi 'Halife'nin veya İslami kurallara göre yönetilen bir devletin Müslümanları bir araya getirmesi gerektiğini ancak IŞİD'in Müslümanları birleştimek yerine parçaladığını söylemişti.

MAKDİSİ EKİM AYINDA YENİDEN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Makdisi, uzun süre Ürdün hapishanelerinde yatmış, geçtiğimiz yılın Haziran ayında serbest bırakılmıştı. IŞİD muhalifi olarak bilinen el Makdisi, ABD öncülüğündeki koalisyonun saldırıları sonrasında IŞİD hakkındaki söylemini yumuşatınca Ekim ayında yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 

Makdisi'nin, Irak'ta öldürülen Irak el Kaidesi lideri Ebu Musab el Zerkavi'nin fikrî rehberi olduğu iddia ediliyor. Hapiste bulunduğu sırada IŞİD'e karşı çok sert açıklamalar yapan Makdisi, özellikle IŞİD'in şiddet eylemlerini eleştiriyordu. Koalisyonun IŞİD'e karşı harekete geçmesi üzerine Makdisi, koalisyona katılan Ürdün, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerini açıkça eleştirmeden, koalisyonu bir "Haçlı" yapılanması olduğunu söylemişti. Makdisi son açıklamasında ikinci kez hapse alınmadan önce "İki taraftan biri, karşısındaki eğer Haçlıların saldırılarından zarar görüyorsa buna sevinmemelidir" ifadelerini kullanmıştı. 

Tam adı Ebu Muhammed Asım bin Muhammed bin Tahir el-Berkavi olan Makdisi, 1958 yılında Filistin'in Nablus doğumlu. Ebu Muhammed Makdisi'nin hapiste kaldığı toplam süre 5 buçuk yıla yakın.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü