banner39

Malezya'da kabineye yeni yüzler

Malezya Başbakanı Rezak, eski isimlerin yanı sıra yeni yüzlerin de bulunduğu kabineyi açıkladı

Ortadoğu 15.05.2013, 16:29 15.05.2013, 16:40
Malezya'da kabineye yeni yüzler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malezya'da geçen hafta yapılan genel seçimleri kazanan Başbakan Necib Rezak, yeni kabinesini açıkladı.

Malezya'da 56 yıldır iktidarda bulunan Ulusal Cephe Koalisyonu'nun lideri Rezak'ın kabinesinde, eski isimlerin yanı sıra yeni yüzlerin de bulunduğu belirtildi.

Yeni kabinesinin deneyimli insanlar, teknokratlar ve gençliği temsil eden kişilerden oluştuğunu ifade eden Rezak, 30 bakan ve 27 bakan yardımcısının, halkın güven duygusunun geliştirilmesi, sürekliliğin sağlanması ve yolsuzlukla mücadele için gayret edeceklerini söyledi.

Rezak, içişleri ve savunma gibi önemli bakanlıklarda değişikliğe gidildiğini vurgularken, ülkenin interneti en etkin şekilde kullanan siyasetçisi Khairy Cemaleddin ile Maybank'ın Genel Müdürü Abdul Vahid Ömer'in de bakan olarak atandıklarını kaydetti.

Öte yandan yolsuzlukla mücadele eden Paul Low ve hükümete karşı bir sokak protestosuna öncülük eden P. Waytha Moorthy'nin de kabinede yer alması şaşkınlık yarattı.

Yeni kabine üyeleri, yarın yemin ederek resmen görevlerine başlayacak.

Yaklaşık 10 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimde Başbakan Necip Rezak'ın başında bulunduğu Ulusal Cephe, 222 sandalyeli parlamentoda 133 sandalye kazanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?