Maliki Türkiye'yi isim vermeden suçladı

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak hava sahasının komşu ülkeler tarafından ihlal edildiğini söyledi

Maliki Türkiye'yi isim vermeden suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak hava sahasının komşu ülkelerin uçakları tarafından ihlal edilmesine sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Maliki Bağdat'taki Polis Akademisi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, komşu ülkelerin uçaklarının Irak hava sahasını ihlal ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu belirterek, ''Hava sahamızın ihlali karşısında suskun kalamayız'' dedi.

Maliki, ''Ülke dış müdahalelere maruz kalıyor. Her gün komşu ülkelerin uçaklarının hava sahamızı ihlal ettiğini duyuyoruz. Ülkemizin ulusal egemenliği kasıtlı ya da kasıtsız bir şekilde çiğneniyor. Bunu kabul etmiyoruz ve bunun karşısında suskun kalamayız. Başkaları kendini sorgulasın. Irak'ın egemenliği, güvenliği, hava sahası ve karasularına gerekli saygı konusunda kendilerini sorgulasınlar. Ülkenin egemenliği ve güvenliği hedef alındığında bunlara karşı siz polisler karşı duracaksınız'' ifadesini kullandı.

Tüm krizleri boşa çıkardıklarını ve Irak'ta kriz ve fitne çıkarmaya çalışanlara karşı gözlerin, aklın ve kalbin hep uyanık olması gerektiğini ifade eden Maliki, üstü kapalı şekilde bazı bölge ülkelerini suçladı.

Bu ülkelerin Irak'ın zor günlerinde Irak'ın karşısında durduğunu savunan Maliki, şöyle dedi:

''Arap, Kürt, Türkmen ve Hristiyanlar arasında ayırım yapmak kesinlikle kabul edilemez. Tüm Iraklılar kanun ve anayasa önünde eşittir. Hepsinin bu ülkede ve bu ülkenin doğal kaynaklarında hakkı vardır. Mezhepçi, siyasi fitneler ve Irak'ın istikrarlı olmadığını göstermek için Iraklılar'ın kanını akıtmak isteyenlere karşı bilinçli olunmalı. Irak'ın evlatlarının canlarını korumada yanımızda olmasını temenni ettiğimiz bazı bölge ülkeleri ne yazık ki bize karşı durdu''

MALİKİ İSİM VERMEDİ, DEBBAĞ TÜRKİYE DEDİ

Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, ise Başbakan Maliki'nin aksine kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'yi Irak hava sahasını ve sınırlarını ihlal etmemesi için uyardı.

Debbağ, "Irak hükümeti hava sahası ve egemenliğinin ihlal edilmesini kınıyor ve hava sahası ve sınırlarını ihlal etmemesi için Türkiye'yi uyarıyor" dedi.

SABAH SAATLERİNDE 'HAVA SAHASI KAPATILDI' İDDİASI

Bugün sabah saatlerinde Irak'ın Türk uçaklarına hava sahasını kapattığı iddia edilmişti. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda, Irak'taki elektrik kesintisi nedeniyle radarlar çalışmadığı için Türk Hava Yolları'nın bu ülkeye yapacağı 4 seferi, gecikmeli olarak gerçekleştirildiği söylenmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 16:23
banner53
YORUM EKLE

banner39