banner15

Maliki'ye istifa çağrıları artıyor

Irak'ta Barzani yönetiminden sonra El Vataniye Bloku da Nuri El Maliki'yi istifaya çağırdı. Irak'ta muhalifler IŞİD'in işgallerinin sorumlusu olarak Maliki'yi gösteriyor

Maliki'ye istifa çağrıları artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Irak Başbakanı İyad Allavi'nin lideri olduğu "El-Vataniyye Bloku", Başbakan Nuri el-Maliki'yi istifaya çağırdı.

El-Vataniyye Bloku üyesi Hamid el-Mutlak, basına yaptığı açıklamada, "Gelebilecek başka tehlikelerden vatanımızı koruyabilmemiz için Başbakan Maliki'nin istifa etmesini ve milli birlik hükumeti kurulmasını istiyoruz" dedi.

Maliki'nin şahsına değil izlediği politikalara karşı itirazları olduğunu ifade eden Hamid, geçmişte yapılan hataların acilen aşılması, siyasi, iktisadi ve güvenlik alanlarında önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak, "Kurulacak yeni hükumet bütün tarafları kapsayacak şekilde olmalıdır" diye konuştu.

Her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını vurgulayan Mutlak, akan kanın durdurulması için dayanışma çağrısında bulunarak, "Birliğimiz mezhepçiliği susturacak ve iç savaşı önleyecek yegane sigortamızdır" ifadelerini kullandı.

El-Vataniyye Bloku nisan ayında yapılan seçimlerde, 328 sandalyelik parlamentoda 21, Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Bloku da 95 sandalye kazanmıştı.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerininin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini de ele geçirdi. Çatışmalar dolayısıyla yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kaldı.

BARZANİ DE İSTİFA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani de, Irak'ın selameti için Başbakan Nuri el-Maliki'nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Barzani, Amerika NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Nuri el-Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor çünkü Başbakan olarak kaldığı sürece sorunlar daha da büyüyecek ve anarşi artacak. Maliki'nin Başbakan olduğu Irak'ta sorunlar çözülemez. Irak'ın selameti için Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor" dedi.

Irak'taki sorunun ancak siyasi yöntemlerle çözülebileceğini vurgulayan Barzani, Maliki ile karşılaşması durumunda ona da askeri operasyonların çözüm olamayacağını söyleyeceğini ifade etti.

Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eylemleriyle ilgili Bağdat hükümetini uyardıklarını aktararak şunları söyledi:

"Kürdistan bölgesi hükümeti olarak, 6 ay önce, IŞİD örgütünün saldırılarına karşı Bağdat hükümetini uyardık. Kürtler, Maliki'nin bir şeyler yapması için çok çabaladı. Özellikle de Musul'a yönelik tehditlerle ilgili tedbirler almasını istedik. Ancak Maliki tavsiyelerimizi reddetti. Hiçbir sorun olmadığını savundu."

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48