Mare'de 12 köy daha DAEŞ'in elinden alındı

Mare'de muhalifler 12 köyü daha koalisyonun desteğiyle DAEŞ'ten aldı

Ortadoğu 30.09.2016, 08:37 30.09.2016, 08:37
Mare'de 12 köy daha DAEŞ'in elinden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Türk ordusunun desteğiyle muhaliflerin, Mare bölgesindeki operasyonlarda son olarak 12 köyü daha DAEŞ'in elinden aldığını belirtti.

Dorrian, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarına işaret ederek, "Türk ordusu Mare bölgesindeki bazı köyleri ve iletişim hatlarını DAEŞ'ten geri alması için Suriyeli muhaliflere destek sağlıyor. DAEŞ karşıtı koalisyon da hava saldırılarıyla bu sürece destek veriyor." dedi.

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Bağdat'tan Pentagon'a bağlanarak video konferans yoluyla gazetecilerin DAEŞ'le mücadele kapsamındaki sorularını yanıtladı.

Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'le mücadele için Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında başlatılan operasyonların devam ettiğini dile getiren Dorrian, "Türk ordusu Mare bölgesindeki bazı köyleri ve iletişim hatlarını DAEŞ'ten geri alması için Suriyeli muhaliflere destek sağlıyor. DAEŞ karşıtı koalisyon da hava saldırılarıyla bu sürece destek veriyor." dedi.

Dorrian, Türk ordusunun desteğiyle muhaliflerin, Mare bölgesindeki operasyonlarda son olarak 12 köyü daha DAEŞ'in elinden aldığını belirtti. Türkiye'nin sınır hattını DAEŞ'ten temizlemeye devam ettiğini belirten Albay Dorrian, "Türklerin yaptıkları şeyi destekliyoruz." dedi.

Musul operasyonuyla ilgili değerlendirmesinde hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Dorrian, "Musul'da 3 bin ila 4 bin 500 arasında DAEŞ mensubu var." şeklinde konuştu.

MUSUL OPERASYONUNA 8 İLA 12 TUGAY KATILABİLİR

Musul'un DAEŞ'ten alınması operasyonuna Irak ordusundan 8 ila 12 tugayın ve ayrıca Irak polisinin katılmasını beklediklerini söyleyen Albay Dorrian, Peşmerge güçlerinin ve bazı yerel güçlerin de operasyona destek olabileceği ihtimalini hala değerlendirdiklerini ifade etti.

Koalisyon güçlerinin son bir ayda 18 DAEŞ liderini öldürdüğü bilgisini veren Dorrian, bunların 13'ünün DAEŞ'in Musul'daki askeri istihbarat birimine bağlı isimler olduğunu açıkladı.

Dorrian, DAEŞ'le mücadele çerçevesinde şu ana kadar toplam 15 binin üzerinde hava saldırısı gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Irak'ın en büyük ikinci kenti olan ve 2014 yılının yaz aylarından bu yana DAEŞ'in elinde bulunan Musul'un geri alınması için ABD ile Irak ordusu arasında koordine edilen operasyonun hazırlıkları devam ediyor.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, dünkü açıklamasında Musul operasyonuna destek amacıyla Irak'a ilave 615 asker daha gönderileceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?