Marzuki'den filoya müdahale sonrası ilk açıklama

Tunus eski Cumhurbaşkanı Marzuki, Gazze filosunu bundan sonra da destekleyeceğini ve katılımın artması için çalışacağını söyledi

Marzuki'den filoya müdahale sonrası ilk açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ordusunun 3. Özgürlük Filosu'na uluslararası sularda müdahalesi sırasında alıkonulan eski Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Marzuki, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen filoya katılamayacağını belirterek, "Filoyu destekleyeceğim, meşalenin yükseklerde durması için de benim dışımda başka kişilerin katılmasını sağlayacağım" dedi.

Marzuki, dün akşam saatlerinde Tunus-Kartaca Uluslararası Havalimanı'na geldi.

Havalimanı çıkışında açıklama yapan Marzuki, "Biz siyasi bir maslahat için değil, insani değerler için mücadele ediyoruz" ifadesini kullandı.

Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen ve Mağrip ülkeleri tarafından organize edilmesi planlanan 4. filoya katılamayacağını anlatan Marzuki, "Filoyu destekleyeceğim, meşalenin yükseklerde durması için de benim dışımda başka kişilerin katılmasını sağlayacağım" diye konuştu.

Marzuki, İsrailli yetkililerin gözaltı süresince nasıl davrandıklarına ilişkin soruya, "İsrailliler Tunus ve Tunusluların değerini bildiklerinden bana herhangi bir baskı ve zorlamada bulunmadılar. Bana saygılı davrandılar" cevabını verdi.

Dört teknenin 27 Haziran'da Yunanistan'dan demir alıp Marianne gemisine katılmasıyla harekete geçen Gazze'ye 3. Özgürlük Filosu, öncü durumdaki Marianne gemisinin İsrail tarafından Aşdot limanına çekilmesiyle geri dönmüştü.

Marianne teknesinde bulunan Marzuki, İspanya'nın Galisya Milliyetçi Bloku (BNG) partisinden Avrupa parlamenteri Ana Miranda, Aşdot limanındaki sorgulamanın ardından Tel Aviv Havaalanı'nda sınır dışı edilmiş, İsrailli Arap asıllı milletvekili Basil Gattas ise serbest bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 07:11
banner53
YORUM EKLE

banner39