banner15

Marzuki'den Halep tepkisi

Tunus'un eski lideri Marzuki, kuşatma altındaki Halep'te işlenen insanlık suçundan dolayı Esad'ın 'savaş suçlusu' olarak yargılanacağını söyledi

Marzuki'den Halep tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Marzuki, kuşatma altındaki Halep için rejim destekçileri Rusya ve İran'a seslendi. Suriye'de artık bağımsız bir devletten bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Marzuki, "Beşar Esad'i durdurun" çağrısı yaptı. Marzuki, Esed’in bir "savaş suçlusu" olarak Halep’teki infazlardan dolayı yargılanacağını söyledi.

Al Jazeera'nin Arapça yayın yapan kanalına telefonla bağlanan eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki, Suriye'nin kuşatma altındaki kenti Halep'teki durumla ilgili değerlendirme yaptı. Suriye'de artık bağımsız bir devletten bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Marzuki, Halep’te yaşananlardan "manda yönetimin sahipleri" dediği Rusya ve İran'ın sorumlu olduğunu ifade etti.

Bir Arap vatandaşı olarak bu iki ülkeye seslendiğini söyleyen Marzuki, "halkların kalıcı rejimlerin ise geçici" olduğunu hatırlattı ve bu ülkelere Beşşar Esed'i durdurmaları için çağrı yaptı.

Esed’in bir "savaş suçlusu" olduğunu belirten Marzuki, Halep’teki infazlardan dolayı bir gün yargılanacağını söyledi.

Munsif Marzuki, Arap ülkelerin yönetimlerine Halep krizini çözmek için Türkiye'yle işbirliği, Arap halkına ise Halep'le dayanışma çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 19:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48