banner39

Mayıs ayında Suriye'de 9 gazeteci öldürüldü

Mayıs ayında Suriye'de 7'si rejim birlikleri tarafından olmak üzere dokuz gazeteci öldürüldü, 6'sı kaçırıldı, 13'ü yaralandı

Ortadoğu 31.05.2014, 15:15 31.05.2014, 15:15
Mayıs ayında Suriye'de 9 gazeteci öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de, mayıs ayında 9 basın mensubunun öldürüldüğü belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) raporuna göre, mayıs ayında Suriye'de 9 basın mensubu öldürüldü, 6'sı kaçırıldı, 13'ü yaralandı, 4'ünün de gayrimenkullerine zarar verildi.

Raporda, "Suriye ordusu, 1'i işkenceyle 7 basın mensubunu öldürdü. Diğer 2 basın mensubundan 1'i Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından idam edilerek, 1'i de kimliği belirlenemeyen silahlı grup tarafından öldürüldü. Demokratik Birlik Partisi (PYD) 2, En-Nusra Cephesi ve IŞİD 1'er, diğer silahlı gruplar da 2 yabancı basın mensubunu kaçırdı. Basın mensuplarından 1'i bulunduğu binadan atlayarak yaralandı, 9'unu Suriye ordusu diğer 3 kişiyi ise muhalefet yaraladı" denildi.

Dera iline bağlı Neva ilçesinde bulunan bir basın merkezinin Suriye ordusu tarafından bombalandığı aktarılan raporda, ülkenin çeşitli bölgelerinde basın mensuplarına ait bir ev ile ofisin yakıldığı, PYD’ye bağlı kişilerce basın mensuplarına ait bir evin havaya uçurulduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?