banner39

Medine'de şiddetli patlama: Dört asker öldü

Medine'de Mescid-i Nebevi'nin yakınında şiddetli bir patlama meydana geldi

Ortadoğu 04.07.2016, 19:57 05.07.2016, 13:30
Medine'de şiddetli patlama: Dört asker öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın Medine şehrinde Hz. Peygamber'in kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevi yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Patlamanın sebebi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken ilk açıklamalarda ölü ve yaralı olup olmadığı hakkında da net bir bilgi verilmedi. Uluslararası haber ajahsları, intihar eylemcisinin üzerindeki patlayıcıları, caminin yakınlarındaki bir kontrol noktasında infilak ettirdiği duyuruyor

Patlamanın, Medine şeriat mahkemesinin yakındaki bir güvenlik noktasında düzenlendiği belirtiliyor. Bombalı saldırının olduğu yer Ravza-i Mutahhara'nın (Efendimiz (s.a.s)'in kabr-i şerifi) güney doğusunda bulunan otoparktaki kontrol noktasında meydana geldi. Patlamanın olduğu yerle Mescid-i Nebevi arasında bina yok. Ravza'ya olan mesafe takribi olarak 300-500 metre mesafe.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Medine'deki Mescid-i Nebevi yakınında, akşam ezanından hemen sonra meydana gelen saldırıda, saldırganın yanı sıra dört asker de hayatını kaybederken üç asker ağır yaralandı. Bazı kaynaklar ise saldırıda en az altı kişinin öldüğünü duyuruyor. Olay ile ilgili resmi makamlardan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Patlama sonrası olay yerinden dumanlar yükseldiği görülürken, olay yerine çok sayıda ambulans ve polis sevk edildi.

Olay ile ilgili resmi makamlardan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

KATİF'TE DE SALDIRI

Bu arada Katif şehrinde de bir cami yakınında iki ayrı patlamanın gerçekleştiği bildirildi. Yerel saatle 19.00'da gerçekleşen patlamalarda ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Patlamanın bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Bir görgü tanığının ifadesine göre, ilk patlama cami yakınındaki bir otomobilde meydana geldi. Hemen ardından ikinci patlama yaşandı.

ERDOĞAN SUUDİ KRALIYLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Suudi Arabistan Kralı Selman ile telefonda görüştü. Erdoğan, Suudi Arabistan'daki menfur terör saldırılarını kınadı, hayatlarını kaybeden masum sivillere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi ve tüm Suudluların Ramazan Bayramı'nı tebrik etti

TÜRK UMRECİLERDEN ÖLEN YA DA YARALANAN YOK

Medine'de, dünyanın en büyük camisi Mescid-i Nebevi'deki patlamada, ilk bilgilere göre Türk umrecilerden ölen ya da yaralananlar yok. Edinilen bilgiye göre, patlamanın olduğu yer Diyanet'in otellerine uzak olan bir yer. Diyanet'in Ekip Başkanlığı, gerekli araştırmayı kafile başkanları aracılığı ile yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?