banner15

Medvedev, Ermenistan Başbakanı ile görüştü

Medvedev, Ermeni mevkidaşı Abrahamyan ile bir araya geldi

Medvedev, Ermenistan Başbakanı ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, mevkidaşı Hovik Abrahamyan ile görüştü.

Ermenistan Başbakanı Abrahamyan, basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, Ermenistan-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kapsamında yapılan işbirliğine dair konuların ele alındığını söyledi.

Abrahamyan, ''Görüşmede, özellikle ekonomi, enerji, ulaştırma, tarım, turizm, kültür, eğitim ve insani alanlarda işbirliği konularını değerlendirdik. Ermenistan-Rusya Parlamentoları Arası Ekonomik İşbirliği Komisyonunun faaliyetlerinin önemine de vurgu yaptık'' diye konuştu.

Görüşmede, Rusya'nın Ermenistan'a sattığı doğalgaz fiyatlarında indirime gidilmesini öngören bir anlaşma imzalandığını dile getiren Abrahamyan, "Rusya'dan Ermenistan'a satılan doğalgazın metreküp fiyatı 165'ten 150 dolara indirilecek'' dedi.

Medvedev de ticaret ve ekonomi alanında, Rusya'nın Ermenistan'ın ana ortaklarından olduğunu hatırlatarak, görüşmede, ekonomik işbirliği alanında birçok önemli anlaşmanın imzalandığını, bu anlaşmalarla iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçleneceğinden emin olduğunu söyledi.

Ayrıca Medvedev, ''Rusya Ermenistan'ın güvenilir müttefiki ve dostudur, ve olmaya devam edecek'' ifadesini kullandı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN ÇATIŞMASI

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki çatışmalarla ilgili olarak da Medvedev, Dağlık Karabağ sorununun, taraflar arasında barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

''İhtilaf bölgesinde ateşkesin korunması ve sorunun siyasi yollarla çözülmesi çok önemli. Karabağ sorununu askerler değil, diplomatlar çözmeli. Ölümler olmamalı. Rusya, bu soruna siyasi bir çözüm bulmak için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çerçevesinde elinden geleni yapmaya hazırdır ve gerginliğin tırmandırılmasına izin verilmemelidir. Sorunun çözülmesinde mevcut formata alternatif bulunmamaktadır. Minsk Grubu'nun yetkileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından belirlenmiştir.''

Ermenistan Başbakanı Abrahamyan da Dağlık Karabağ sorunun AGİT Minsk Grubu tarafından çözülmesi gerektiğine ve 1994'te imzalanan ateşkes anlaşmasına bağlı kalınması gerektiğini söyledi.

Medvedev'in, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 22:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48