banner15

Menbiç'ten kaçan IŞİD görüntülendi

İki yıldır IŞİD'in elinde olan Menbiç'i terkeden yüzlerce IŞİD'e ait araç havadan görüntülendi

Menbiç'ten kaçan IŞİD görüntülendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Halep kentine bağlı olan ve 2014 yılından beri IŞİD kontrolünde olan Münbiç'in 70 gün süren operasyondan sonra IŞİD'ten geri alınmasının ardından, ilçeden yanlarına sivilleri alarak kaçıp Cerablus yönüne doğru kaçan IŞİD'lilerin havadan çekilen fotoğrafları yayınlandı.

Operasyonda etkin rol oynayan Demokratik Suriye Güçlerinin resmi Twitter hesabında yer alan fotoğraflarda araçlarla kenti terk eden IŞİD'lilerin olası hava saldırısına karşı sivilleri yolda her iki yanlarında yürütülerek kalkan olarak kullandıkları görülüyor. ABD Bağdat Koalisyonu Sözcüsü Albay Chris Garver 3 gün önce yaptığı açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kenti geri alacağı belli olduğunda, 100- 200 IŞİD'linin araba ve kamyonlarla kaçtıklarının görüldüğünü açıklamıştı.

Münbiç'in IŞİD'ten alınmasında etkin rol oynayan ve içerisinde Arap, Kürt ve Türkmenlerin bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri (DGS)'nin resmi Twitter hesabında, Münbiç'in IŞİD'ten geri alınmasından sonra IŞİD'lilerin kentten kaçışını gösteren havadan çekilen fotoğrafları yayınladı.

Fotoğraflarda, buldukları bazı araçlarla kaçan IŞİD'lilerin yanlarındaki sivilleri yolun iki tarafından kendilerine kalkan olarak kullanıp olası hava saldırısından korunmaya çalıştıkları görüldü. Uzun bir konvoy şeklendi Münbiç'in ayrılan IŞİD'lilerin Cerablus yönüne gittikleri ve bu sırada havada Koalisyon uçakları ve insansız hava araçları tarafından gözetlendikleri ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48