banner15

Mescid-i Aksa yönetimi sosyal medyadaki iddiaları yalanladı

Mescid-i Aksa yönetimi, Mescid-i Aksa'nın doğusundaki Er-Rahme Kapısı'nda meydana gelen çökmenin, İsrail'in kazı çalışmaları sonucu oluştuğu iddialarını reddetti.

Mescid-i Aksa yönetimi sosyal medyadaki iddiaları yalanladı

Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, çökmenin meydana geldiği Er-Rahme Kapısı yakınındaki parke taşlarının eski olduğunu belirterek, taşların yerleştirilmesi sırasında çimento kullanılmamasından dolayı burada biriken yağmur sularının toprağı oyması nedeniyle çökme yaşandığını düşündüklerini ifade etti.

Mescid-i Aksa yetkililerinin söz konusu çökmenin onarılması için çalışma başlattığını aktaran Kisvani, "Er-Rahme Kapısı civarında İsrail'in yer altında kazı yaptığına yönelik elimizde herhangi bir bilgi yok" dedi.

Bazı sosyal medya hesaplarında, Mescid-i Aksa'nın doğusundaki Er-Rahme Kapısı yakınında meydana gelen çökmenin fotoğrafları paylaşılarak, çökmeye İsrail'in Mescid-i Aksa'nın doğusunda yer altında yaptığı kazı çalışmalarının neden olduğu iddia edilmişti. 

Filistinli yetkililer, İsrail'in uzun yıllardır Harem-i Şerif'in altında Yahudi tarihine dair bir bulguya ulaşmak için kazı çalışmaları yaptığını dile getiriyor. 

Her ne kadar İsrail, Mescid-i Aksa'nın altındaki kazı çalışmalarını inkar etse de Filistinliler açısından bu olgu hiçbir zaman gerçekliğini yitirmedi. 

İsrail'in 1996'da Mescid-i Aksa'nın Batı Duvarı (Burak Duvarı-Ağlama Duvarı) altında açtığını duyurduğu tünel ve daha sonra bu çerçevede açılan diğerleri, İsrail'in kutsal mabedin altında ve çevresinde yürüttüğü kazı çalışmalarına dair şüpheleri güçlendirdi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35