Mescid-i Aksa'da Cuma namazı öncesi izdiham

İsrail'in, Mescidi Aksa'da cuma namazı kılabilmek için Kudüs'e geçmek isteyen Filistinlilere "izin belgesi şartı" getirmesi, kontrol noktalarında izdihama yol açtı

Mescid-i Aksa'da Cuma namazı öncesi izdiham

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Aksa'da cuma namazı kılabilmek için Kudüs'e geçmek isteyen Filistinlilere "izin belgesi şartı" getirmesi, kontrol noktalarında izdihama neden oldu

Mescidi Aksa'da namaz kılabilmek için Ramallah ile Kudüs arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktasına gelen 42 yaşındaki Selam Cuma, "İsrail yönetimi, 40 yaş üstündekilere ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vereceğini duyurmuştu. Bugün ise 50 yaş altındakilerin girişine izin vermiyor. İşgal yönetimi, silah gücüyle Kudüs'e girişimizi engelliyor, bir yandan da kolaylık sağladığını iddia ediyor" dedi.

Batı Şeria'dan gelen 40 yaş altı Filistinlilere ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vermeyeceğini duyuran İsrail yönetiminin, önceki gün 16 ile 30 yaş arasındaki kadınlar ve 30 ile 50 yaş arasındaki erkeklere cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi şartı getirmesi tepkiyle karşılandı.

Öte yandan, Kudüs yakınlarındaki Er-Ram beldesindeki bazı bölgelerde cuma namazını Mescidi Aksa'da kılmak isteyen Filistinli gençlerin ayrım duvarına tırmandığı görüldü.

İsrail emniyeti, Ramazanın üçüncü cuma namazına hazırlık için binlerce polisin Kudüs'te görev yapacağını duyurmuştu.

Ordu 16 ile 30 yaş arasındaki kadınlar ile 30 ile 50 yaş arasındaki erkeklerin cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi almaları gerektiğini, belirtilen yaş aralığının üzerindeki kadın ve erkeklerin Mescid-i Aksa'ya izin belgesi olmaksızın girebileceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39