banner15

Mescid-i Aksa'da Filistinlilere müdahale

İsrail güçleri cuma namazından sonra Filistinli tutuklulara yönelik hukuksuzlukları protesto edenlere müdahale etti, 11 kişi yaralandı

Mescid-i Aksa'da Filistinlilere müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin cuma namazı sonrasında Mescid-i Aksa'da Filistinlilere müdahalesinde, biri gazeteci 11 kişinin yaralandığı, 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cuma namazının ardından bir grup Filistinli, cami avlusunda İsrail hapishanelerindeki açlık grevi yapan tutuklulara destek gösterisi yaptı. İsrail aleyhinde slogan atan gruptakilere igal güçleri gaz bombası atarak müdahale etti. Kaçamadıkları için Mescid-i Aksa’ya saklanan ve aralarında çocukların da bulunduğu cemaatten bazıları, askerlerin cami içine sıktığı gaz nedeniyle fenalık geçirip, öksürük nöbetine girdi. Yaklaşık 1 saat süren olaylar, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'yı terk etmesiyle sona erdi.

Mescid-i Aksa'da bulunan Filistin acil müdahale ekibi yetkilileri, biri gazeteci 11 kişinin atılan gaz ve ses bombalarından sıçrayan metal parçalarla yaralandığını ifade etti.

İsrail igal güçleri sözcüsü Micky Rosenfelt ise "İsrail güçlerine bir grubun taş atması nedeniyle çıkan olaylarda 5 kişi gözaltına alındı" dedi.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için "tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan bu süreyi 5 seneye kadar uzatabiliyor.

İsrail hapishanelerindeki 200 Filistinli, söz konusu uygulamayı protesto için 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyor. O tarihten bu yana grevdeki tutuklularla "dayanışma etkinlikleri" düzenleyen Filistinliler, cuma günleri de Mescid-i Aksa'da İsrail aleyhinde gösteriler düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48