banner39

Mezhepçiliğe karşı balonlu eylem

Lübnanlı gençler, gökyüzüne renkli balonlar bırakarak milletvekillerine ''toplumu mezhepçilikten uzak tutun'' mesajı verdi

Ortadoğu 14.04.2013, 09:59 14.04.2013, 10:01
Mezhepçiliğe karşı balonlu eylem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan iç savaşının yıl dönümünde her mezhepten Lübnanlı, başkent Beyrut semalarına renkli balon bıraktı.

"Meclisin mezhebi yolsuzluktan arındırılmasını" isteyen gençler tarafından "Meclisi Özgürleştirin" kampanyası kapsamında düzenlenen etkinliğe çok sayıda Lübnanlı katıldı.

Katılımcılardan her biri kendi siyasi partisini temsil eden renkte balonu gökyüzüne bıraktı.

Faaliyeti organize edenlerden Kerim Gururi, renkleri kendi partilerinin tekeline alan Lübnanlı siyasetçilere mesaj vermeyi amaçladıklarını söyledi. 1975 Lübnan iç savaşının yıl dönümünde bu etkinliği düzenleyerek savaşın çıkmasının temel nedeni olan mezhepçiliğin bir kenara bırakılması gerektiğini vurgulamaya çalıştıklarını kaydetti.

Katılımcılar gökyüzüne balon bırakarak meclisteki milletvekillerine toplumu mezhepçilikten uzak tutma ve meclisi halka geri verme mesajı verdiklerini ifade ettiler.

Lübnan iç savaşı, 13 Nisan 1975'de, Filistinli mültecileri taşıyan bir aracın Hıristiyanların yaşadığı Ayn er-Rummane bölgesinden geçerken hedef alınması ve 27 kişinin ölmesi sonrasında başlamış ve 15 yıl sonra Taif Anlaşması'nın imzalanmasıyla son bulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?