banner39

MGK, Tobruk hükümetinden iki şehri aldı

Libya'da Trablus Hükümeti, Tobruk hükümetinin elinde bulunan iki şehri kontrolü altına aldı

Ortadoğu 22.10.2015, 08:19 22.10.2015, 08:19
MGK, Tobruk hükümetinden iki şehri aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın başkenti Trablus'un batısında, Tobruk hükümetine bağlı güçlerin elinde bulunan El-Aceylat ve el-Cemil kentlerinin, Milli Genel Kongre'ye (MGK) bağlı birliklerin kontrolüne geçtiği bildirildi.

MGK'ye bağlı Batı Bölgesi Operasyonlar Birimi komutanı Hüseyin Budiyye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tobruk hükümetine bağlı güçlerin elinde bulunan El-Acaylat ve el-Cemil kentlerinin, MGK'ye bağlı birliklerce kontrol altına alındığını belirtti.

Tobruk'ta bulunan Temsilciler Meclisi yanlısı kabile milislerinin birkaç gün önce Aceylat, Taveyla ve Trablus ile Tunus sınırını birbirine bağlayan yollara saldırarak buraları ele geçirdiklerini söyleyen Budiyye, "Milislerin oralardan çıkması için verdiğimiz birkaç günlük arabuluculuk süresi sona erdikten sonra güçlerimiz o bölgelere ilerledi. Dün gece geniş bir askeri operasyon başlattık. Milisler Aceylat'taki merkezi binalara konuşlanmışlardı ancak oraları geri almamız bir kaç saat sürmedi" diye konuştu.

Aceylat sınırındaki Taveyla ve el-Cemil kentlerinde de MGK'ye bağlı birliklerin herhangi bir direnişle karşılaşmadan denetimi ele geçirdiğini ifade eden Budiyye, yaşanan çatışmaların çoğunlukla yerleşim olmayan yerlerde gerçekleştiğini, bu yüzden sivil kaybı olmadığını dile getirdi.

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Halife Hafter'in başlattığı darbe girişimi Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ülkede biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?