banner15

Michelle Obama Katar'da asker üsse gitti

2015 Dünya Eğitim İçin Yenilenme Zirvesi için Katar'a giden Michelle Obama, El Udeid Hava Üssü'nde görev yapan Amerikalı askerleri de ziyaret etti

Michelle Obama Katar'da asker üsse gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, Ortadoğu turu çerçevesinde Katar'da kız çocuklarının eğitimi konulu zirveye katıldı.

Katar gezisi çerçevesinde El Udeid Hava Üssü'nde görev yapan Amerikalı askerleri de ziyaret eden Michelle Obama, askerlere hitaben yaptığı konuşmada, ABD güçlerinin Katar'da özveriyle çalışmasını övgüyle ve minnetle karşıladığını dile getirdi.

Katar'dan Ürdün'e geçecek olan Obama, konuşmasında ABD'nin bu tür tesislerinin, ulusal güvenlikleri bakımından çok önemli olduğuna da işaret etti. Üste 11 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Obama, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen ve 120'den fazla ülkeden heyetlerin katıldığı "2015 Dünya Eğitim İçin Yenilenme Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, kız çocuklarının eğitilmesini desteklemek için toplumsal değişimi teşvik etme ve fon sağlama çağrısında bulundu.

Michelle Obama, kızları, bedenlerinin "acı ve utanç değil onur kaynağı" olduğuna ikna etmek için daha fazlasının yapılmasının gerektiğini ifade ederek, eğitime fon sağlanmasının yanı sıra "öncelikle kızları inciten kültürel normları" değiştirmenin önemine değindi.

Obama, günümüzde dünyada 62 milyon kız çocuğunun okula gitmediğini, kızların sıklıkla güvenlik kaygısıyla orta öğrenime devam etmediğini sözlerine ekledi.

Zirvede ayrıca Afganistan'da uzun yıllar sağlık hizmetlerinin ve eğitim fırsatlarının teşvikine yardım eden Sakina Yakubi isimli Afgan kadına ödül verildi.


Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 12:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35