Mikati: Fitnenin içine çekmeye çalışıyorlar

Lübnan'da Esad yanlıları ile karşıtları çatıştı, Başbakan Mikati, "Bazı taraflar, Trablus'u fitnenin içine çekmeye çalışıyor" dedi.

Mikati: Fitnenin içine çekmeye çalışıyorlar

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, bazı tarafların, Trablus'u yeniden "fitnenin" içine çekmeye çalıştığını belirtti.

Mikati yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerine, ülkenin kuzeyindeki Trablus kentinde Esad yanlıları ile karşıtları arasında meydana gelen çatışmalara karışan ve ülkenin güvenliğini tehlikeye atan tarafların tespit edilerek tutuklanması için çalışma başlatması çağrısında bulundu.

Açıklamada, "Trablus, birilerinin siyasi ve güvenlik mesajlarını yönlendirmek için istismar ettiği bir bölge haline geldi. Bazı taraflar, Trablus'u yeni bir fitnenin içine çekmeye çalışıyor" ifadesi kullanıldı.

Esad yanlılarının hakim olduğu Cebel Muhsin ve karşıtlarının etkili olduğu Babu et-Tebbane mahallelerinde geçen yıl çıkan çatışmalarda, 20'ye yakın kişi ölmüştü.

Son olarak dün Trablus'ta söz konusu iki mahalle sakinleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Bugün de aynı şehirde bir asker ölmüştü

ESAD YANLILARI İLE KARŞITLARI ÇATIŞTI

Lübnan'ın Trablus kentinde güvenlik güçlerinin, Esad yanlıları ve karşıtları arasındaki çatışmalara müdahalesi sırasında 1 asker öldü.

Alınan bilgiye göre, Lübnan güvenlik güçlerinin, bölgeyi kontrol altına almak için Esad karşıtlarının hakim olduğu Babu et-Tabbane Mahallesi'ne girmeye çalıştığı sırada çıkan çatışmada, 1 asker hayatını kaybetti.

Ordudan yapılan açıklamada, keskin nişancıların konuşlandığı Cebel Muhsin ve Babu et-Tabbane mahallelerinde kontrolü sağlamak için geniş çaplı operasyon hazırlığı yapıldığı belirtildi.

Esad yanlılarının hakim olduğu Cebel Muhsin ve karşıtlarının etkili olduğu Babu et-Tebbane mahallelerinde geçen yıl çıkan çatışmalarda, 20'ye yakın kişi ölmüştü.

Trablus'ta dün iki mahalle sakinleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetmiş 26 kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 23:33
banner53
YORUM EKLE

banner39