Milisler Gargur'dan çekildi

Libya'nın başkenti Trablus'ta, silahlı milisler ile göstericiler arasında ateşkesin sağlanması üzerine milisler Gargur bölgesinden çekildi.

Milisler Gargur'dan çekildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çatışmaların merkezindeki bölge Gargur'da bulunan karargahlarını terk eden milisler, başkentin doğusuna doğru hareket etti.

Tacura Yerel Konsey Başkanı İzzeddin Kaliş, Trablus ve Misrata'dan temsilciler ve yargı mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen görüşmenin ardından ateşkes sağlandığını, silahlı grupların bölgeyi terk etmesi ve rehinelerin karşılıklı serbest bırakılması üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Libya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da milislerin bölgeden ayrıldığı ve güvenlik güçlerinin bölgedeki kontrolü yeniden sağladığı ifade edildi.

Öte yandan Trablus'un, silahlı milislerden arındırılmasını isteyen bir grup, Milli Genel Kongre (MGK) binası önünde gösteri düzenledi.

Trablus'un kontrolünün, milislerin değil ordu ve polisin elinde olması gerektiğini dile getiren göstericiler, oturum yapıldığı sırada parlamento binasına girerek protestolarını içeride sürdürdü.

Libya Devrimcileri Operasyon Odası tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, cuma ve cumartesi günleri yaşanan çatışmalar nedeniyle başkent Trablus'ta 48 saat süreyle olağanüstü hal ilan edildiği bildirilmişti. Trablus Yerel Meclisi de hastaneler, benzin istasyonları ve fırınlar dışında eğitim ve kamu kurumlarının 3 gün süreyle greve gittiğini duyurmuştu.

Silahlı grupların başkentten çıkmasını talep etmek amacıyla cuma günü düzenlenen gösterilerde, eylemcilere, Misrata Kartalları Tugayı'na bağlı milisler tarafından ateş açılmış, Sağlık Bakanlığının verilerine göre, saldırıda 32 kişi ölmüş, 300'den fazla kişi yaralanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 21:58
banner53
YORUM EKLE

banner39