banner39

Milyonlarca çocuk çatışmalar nedeniyle okulsuz

Yoğun çatışmalar ve iç sorunlar yaşanan bu ülkelerde 18 milyon çocuk okula gidemiyor

Ortadoğu 01.09.2016, 21:01 01.09.2016, 21:01
Milyonlarca çocuk çatışmalar nedeniyle okulsuz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM, iç sorunlar ve çatışmalar yaşanan ülkelerde çocukların eğitim hakkından mahrum kaldığını, bu sorunun en çok görüldüğü 10 ülkede 18 milyon çocuğun ilköğretime devam edemediğini bildirdi.

BM Çocuk Fonu (UNICEF), çocukların ilköğretimden en yüksek oranda mahrum kaldığı 10 ülkeyi belirledi. Bu ülkelerde her 5 çocuktan 2’sinin (18 milyon çocuk) okula gidemediği ortaya kondu.

Rapora göre, ilköğretim çağındaki çocukların neredeyse üçte ikisinin eğitim alamadığı Liberya bu ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. Liberya’nın ardından 2. sırada bulunan Güney Sudan’da ise çocukların yüzde 59’u ilkokul eğitimi hakkını yaşama geçiremiyor ve devam eden çatışmalar nedeniyle ülkedeki her 3 okuldan biri faaliyet gösteremiyor.

Okula gitmeyen çocuk oranının en yüksek olduğu 10 ülke arasında Afganistan yüzde 46, Sudan yüzde 45, Nijer yüzde 38 ve Nijerya yüzde 34 oranlarıyla ön sıralarda yer alıyor. Bu ülkeler arasında yer almamakla birlikte Suriye’de okul çağına gelen ve eğitim alamayan çocukların sayısının 2.1 milyon olduğu, komşu ülkelerde sığınmacı durumundaki 600 bin Suriyeli çocuğun da okula gidemediği belirtildi.

Raporda, çatışmalar, doğal afetler ve aşırı yoksulluğun etkisi altındaki ülkelerde eğitim almadan yetişecek çocukların ülkelerine ve ekonomilerine katkıda bulunacak becerilerden yoksun kalmasının, milyonlarca çocuk ve ailesi açısından halihazırda zorlu olan durumun daha da ağırlaşacağı anlamına geldiği vurgulandı.

Raporda görüşlerine yer verilen UNICEF Eğitim Bölümü Başkanı Jo Bourne, "Çatışmaların etkilediği ülkeler açısından okul çocuklarının, kriz geçtikten sonra topluluklarını yeniden inşa etmeleri için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması, kısa dönemde travmayla baş edebilmelerini sağlayacak istikrar ve normalleşme duygusunu kazandırır. Okullar ayrıca çocukları çevrelerindeki travma ve fiziksel tehditlere karşı da korur. Çocuklar okula gitmediklerinde istismar, sömürü ve silahlı gruplara çekilme gibi tehlikelere daha açık konuma gelirler." değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?