banner39

Minareler şehri Halep yok olmanın eşiğinde

Suriye'nin en hareketli şehirlerinden birisi olan Halep'te şimdi sadece silah sesleri duyulabiliyor...

Ortadoğu 12.12.2012, 15:30 12.12.2012, 16:44
Minareler şehri Halep yok olmanın eşiğinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de yaklaşık iki yıldan beri süren iç savaşta 40 binden fazla insan hayatını kaybetti. Fakat Suriye'nin şehirleri insanlara nazaran daha yavaş ölüyor.

Halep, bütün tarihi İslam şehirleri gibi, minareler şehridir. Ancak 20 aydan uzun süredir devam eden iç savaşta çoğu tarihi cami zarar gördü.

Halep'te Arapça, Kürtçe ve Ermenice konuşulur. Yöre halkı tarafından bu dillere bazen Fransızca kelimelerin karıştırıldığı da olur. Ayrıca Halep'te geleneksel olanla modern olan yan yana yaşar.

Emevi Camii'nin minaresi

Şehir kalesi, Halep'in merkezinde oval bir tepenin üstünde yükselir. Halep kalesi, iç savaştan dolayı, artık ''UNESCO Dünya Mirası'' değil. Üstelik şimdi keskin nişancıların mekanı olmuş durumda.

Halep halkı iç savaş konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları şehre hazırlıksız geldikleri ve tarihi şehri Suriye ordusunun hedefi haline getirerek zarar görmesine sebep olduklarını düşündükleri için muhaliflere kızgın. 

Halep şehrinin tam adı olan Haleb el-Şahba, İbrahim peygamberin sürüsünden elde edilen sütten geliyor. Burada süt kelimesi hem maddi hem manevi anlamda anlaşılabilir. Zira Halep Suriye'nin ticaret ve sanayii merkezi olduğu kadar tarihi mirasının taşıdığı maneviyatla da öne çıkıyor.

Halep, 20 aydır süren iç savaşta büyük zarar gördü. Çarşılar ve tarihi mekanlar büyük hasar alırken, şehir sessizliğe büründü. Şehirde artık sadece çatışma ve silah sesleri duyuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?