banner39

Mısır bankaları döviz hesaplarını kapatacak

Mısır yönetimi, vatandaşların biriktirdikleri paraları yabancı para ile bankalarda tutmasını engelleyerek, piyasanın döviz ihtiyacını azaltamaya çalışıyor.

Ortadoğu 05.02.2015, 23:30 05.02.2015, 23:30
Mısır bankaları döviz hesaplarını kapatacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Merkez Bankası para piyasalarında istikrarı sağlamak için yeni uygulamalar başlattı. Söz konusu uygulamaların başında, döviz bürolarına döviz verilmesinin durdurulması ve bankalardaki döviz hesaplarını kapatılması geliyor.

Dün ülkenin büyük bankalarının müdürleri ile bir toplantı yapan Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, para piyasalarını kontrol altında tutarak olası riskli iniş-çıkışları engelleyeceklerini ifade etti.

Öte yandan bankalara vatandaşların günde 10 bin, ayda ise 50 bin dolardan fazla döviz koymaları da yasakalanacak. Özel döviz şeriketlerinin Merkez bankasının belirlediği fiyatın 5 kuruş üstüne çıkmasına izin verilirken, bankalar için 10 kuruşa kadar çıkma imkanı sağlanacak.

Mısır Merkez Bankası, ülke bankalarındaki dolar hesaplarını tamamen kapatmayı planladığı da belirtildi. Mısır yönetimi, vatandaşların biriktirdikleri paraları yabancı para ile bankalarda tutmasını engelleyerek, piyasanın döviz ihtiyacını azaltamaya çalışıyor.

Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin Mısır’a yardımlar konusunda önümüzdeki dönemde daha tedbirli davranacakları bu nedenle yabancı paraya piyasaların ihtiyacının artacağı belirtiliyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü