Mısır basınında Suriyeliler aleyhine kampanya

Muhammed Mursi'ye karşı ordunun harekete geçmesini destekleyen tarzda yayınlar yapan televizyon kanalları, Mısır'daki Suriyeli sığınmacılar aleyhine de "kışkırtıcı yayınlar" yapıyor

Ortadoğu 18.07.2013, 12:26 18.07.2013, 12:26
Mısır basınında Suriyeliler aleyhine kampanya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır basınında, son zamanlarda, ülkedeki Suriyeli sığınmacılar aleyhine bir kampanya yürütüldüğü gözleniyor .

Özellikle seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimine karşı ordunun harekete geçmesini destekleyen tarzda yayınlar yapan televizyon kanalları, şimdi de Mısır'daki Suriyeli sığınmacılar aleyhine "kışkırtıcı yayınlar"  yapıyor.

Mısır ve Arap basınında tanınan isimler, Mısır'daki askeri noktaları hedef alan saldırılarla Suriyeli sığınmacılar  arasında ilişki kurarak bu kampanyaya destek veriyor. Suriyeli sığınmacılar,  İhvan'a destek vermekle ve "ayaklanma" eylemlerine katılmakla itham ediliyor.

Suriyelilere yönelik öldürmeye kadar varan tehditlerin son örneği Mısır'ın El-Feraine (Firavunlar) isimli televizyon kanalında görüldü. Gazeteci Tevfik Ukkaşe, El-Feraine kanalında, Suriyelilerin evlerini yakmakla tehdit etti.  Ukkaşe'nin bu sözleri Suriyeliler tarafından çeşitli platformlarda kınandı.

"Et-Tahrir" kanalında ise Muhammed el-Gayti isimli gazeteci Suriyeli sığınmacıların,  50 cüneyh (7 dolar) karşılığı Mursi'ye destek gösterilerine katıldığını ileri sürdü.

Mısır'daki Suriyelileri hedef alan bu tür yayınlar, özellikle ordunun yönetime el koymasının ardından hız kazanırken, Suriyelilere Mısır'a girebilmeleri için vize şartı getirildi. Dolayısıyla vizesi bulunmayan yüzlerce Suriyeli Kahire havalanından ülkelerine dönmek zorunda kaldı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK ) Basın Merkezi Müdürü Halid es-Salih, "Suriyeliler Mısır yönetiminin aldığı yeni kararlardan ötürü sıkıntılı. SMDK, Mısır'da gösterilerin başladığı ilk günden bu yana Suriyelilere, herhangi bir gösteriye katılmamaları, Mısır'ın iç işlerine karışmamaları çağrısı yaptı" dedi.

Suriyelilerin bu şekilde Mısır'daki iç siyasete malzeme edilmesinin iki tarafa da hizmet etmeyeceğine işaret eden Salih, "Suriye halkı, Arap dünyasının, karşısında değil yanında yer almasını istiyor" dedi. Mısır'da,  Suriyelilerin ülkenin iç siyasetine alet edildiğini ileri süren Salih, benzer şekilde Gazze hükümeti ve Hamas aleyhine bir kamuoyu yaratma çabası olduğunu ifade etti.

Salih, Mısır'da yaşayan Suriyeliler aleyhine baskı ve tehditlerin arttığına işaret ederek,  özellikle Mısır'da oturma izni bulunmayan Suriyelilerin ülkelerine dönmek istediklerini dile getirdi.

Gazeteci Sellame Kile de bazı Suriyeli sığınmacıların muhalif gösterilere katılmasının ardından medyada sığınmacılar aleyhine kampanya başlatıldığını, tüm Suriyelilerin bu durumdan sorumlu tutularak cezalandırıldığını söyledi.

Kile, "Bazı taraflar Mısır medyası ve yetkililerle bu çerçevede görüşmeler yapıyor. Ülkedeki bir çok gazeteci, siyasi ve aydın da Suriye halkının yanında. Dolayısıyla söz konusu meselede Mısır'ın resmi tutumunun değişeceğini umuyorum" dedi.

SMDK üyesi Kasım Hatib ise Suriye rejimini destekleyenler tarafından Mısır basınında yürütülen bir kampanya olduğunu belirterek, "Mısır'da yaşayan Suriyeliler, konumlarında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen aleyhlerinde yürütülen görülmedik bir kampanya ile karşı karşıya" dedi.

Suriye halkının, Mısır halkını kendisine en yakın halklardan biri olarak algıladığını kaydeden Hatib, Suriyelilere vize şartı getirilmesinin bir önlem olabileceğini ve Ramazan sonunda vize krizinin sona ermesini beklediğini ifade etti.

Öte yandan Rebiurravi Firi isimli aktivist, Mısır basınında Suriyeliler aleyhine yürütülen kampanyayı "cadı avı" olarak nitelendirdi. Mısır'daki yönetimin de Suriye rejiminin yaptığı gibi "gösterilerin dış destekli olduğu" iddiasını desteklemek için ülkedeki Suriyeli sığınmacıları kullandığını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?