banner39

Mısır cuntasına tatili uzattıran endişe

Mısır'da cunta yönetiminin okulların yarıyıl tatilini iki hafta uzatmasının altında cumhurbaşkanlığı seçimi ve Sisi'nin adaylığı sebebiyle gösterilerin artması endişesi olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 20.02.2014, 14:51 20.02.2014, 14:53
Mısır cuntasına tatili uzattıran endişe

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır Başbakanı Hazım Biblavi hükümeti bakanlar kurulu, dün gerçekleştirmiş olduğu toplantıda orta, lise ve üniversitelerde yarıyıl tatilini iki hafta daha uzatmayı kararlaştırdı. Ülkede eğitim 8 Mart 2014 tarihinde başlayacak.

Söz konusu karara gerekçe olarak, eğitim dönemi boyunca lise ve üniversitelerde yaşanan eylemler nedeniyle zarar gören bina ve dersliklerde tamirat işlemlerinin tamamlanamaması gösterildi. Güvenlik birimlerinin muhtemel eylemler için gerekli önlemleri almakta geciktiğine de vurgu yapıldı.

Öte yandan eğitim kurumlarında derslerin düzenli bir şekilde yapılabilmesi için gerekli kanuni altyapının da bu iki hafta içerisinde hazırlanacağı kaydedildi.

Mısır geçici yönetimi Savunma Bakanı Abdulfettah el Sisi’nin cumhurbaşkanlığını açıklaması durumunda ülkede her Cuma günü yoğun bir şekilde yapılan eylemlerin dozunu artırmasından endişe ediyor. Eğitime iki hafta daha başlanmayacak olmasının asıl nedeninin cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?