Mısır darbesi Suriye'yi gündemden düşürdü

Suriye Ulusal Konseyi Genel Kurulu Üyesi Cebr eş-Şufi, Mısır'daki gelişmelerin Suriye krizini gündemden düşürdüğünü söyledi.

Ortadoğu 18.07.2013, 17:45 18.07.2013, 17:45
Mısır darbesi Suriye'yi gündemden düşürdü

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Genel Kurulu Üyesi Cebr eş-Şufi, "Mısır'da yaşanan son gelişmeler, Esad'ın halkına karşı işlediği barbarca suçları, ülkedeki şiddet ve ölüm olaylarını perdeledi.

Suriye meselesi, daha önce haber bültenlerinde ilk sırada yerini alırken, bölgede önemli konuma sahip olan Mısır'da yaşanan gelişmeler Suriye'deki krizi arka plana itti" dedi.

Şufi, "Suriye krizini gündemden düşüren Mısır'daki olaylardan istifade eden Esed, medya aracılığıyla İslami grupların yönetimde başarısız olduğu iddiasını diline dolayarak, sözüm ona laikliğini pazarlamaya çalışıyor. Kirli çamaşırlarını tüm dünyaya gösteren Esed, medyada bilgi kirliliği yaratarak suçlarını ört bas etmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Kualisyonu (SMDK) Üyesi Halid en-Nasır da Mısır'daki gelişmelerin Suriye krizini arka plana ittiğine dikkati çekerek, "Mısır meselesi her ne kadar Suriye'yi gündemden düşürse de bu durumun çatışma alanlarını ve siyasi tutumu etkilemesi söz konusu değil" diye konuştu.

Esad, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden memnuniyet duyduğunu gizlememişti. Suriye medyasında da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) karşıtı karalama kampanyası başlatılarak, "İhvan'ın dini tekeline alarak istismar ettiği ve diğerlerini tekfir ettiği" yönünde kamuoyu yaratılmaya çalışılmıştı. 

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?