banner15

Mısır, ekim ayında 31 tüneli yıktı

Mısır Savunma Bakanlığı, ekim ayı içerisinde Gazze sınırındaki 31 tünelin yıkıldığını açıkladı

Mısır, ekim ayında 31 tüneli yıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır ordusunun, ekim ayında Gazze sınırındaki 31 tüneli yıktığı bildirildi.

Mısır Savunma Bakanlığının sitesinden yapılan yazılı açıklamada, geçen ay sınır muhafız birliklerinin Refah kentinde bulunan 31 tüneli yıktığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, sınır muhafız birliklerinin ekim ayı boyunca 3 bin 576 yasa dışı geçiş teşebbüsüne engel olduğu belirtildi. 

İsrail ablukası altındaki Gazze'de demokratik seçimle göreve gelen Hamas'ın yönetimi devralmasının ardından, 2007 yılında Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı, ticari geçişlere kapatılmıştı. İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler, temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmişti.

Gazze-Mısır arasındaki çok sayıda tünelden, başta temel gıda maddeleri ve ilaç olmak üzere, canlı hayvan dahil Gazze halkının ihtiyacı olan birçok malzeme ile akaryakıt geçiriliyordu. Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından iktidara gelen askeri yönetim, Filistinlilerin "can damarı" olarak gördüğü tünellerin büyük kısmını yıkmıştı. Son olarak Mısır, Gazze sınırına büyük su boruları döşeyip tünellere deniz suyu pompalamaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35